Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Ekim Ayı Açıklandı

Eğilim indeksi krizin başlangıcından bu yana ilk kez artış kaydetti

Ekim ayında, Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi (FISI), Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana ilk kez arttı. İndeks 0,7 puan artarak 99,9 puan seviyesine ulaştı. Avrupalı dökümhaneler, bir önceki aya göre mevcut iş durumuna ilişkin değerlendirmelerinde olumsuz bildirimlerini sürdürürken, indeksteki artış, önümüzdeki altı aya dair önemli ölçüde iyileşen beklentilerden kaynaklandı.

Diğer yandan, Ticaret Eğilim İndeksi (BCI) ‑1,2'den ‑0,7 puana yükseldi. Ekim verileri Avrupa'da ciddi oranda artan enfeksiyon sayılarına rağmen son dönemdeki yoğun hareketliliği yansıtırken, olası aşılarla ilgili son raporlar da henüz beklentilere dahil edilmedi. Ayrıca, ABD seçimlerinin sonuçları da son raporlama tarihinden sonra açıklandı.

Demir, Çelik ve Demir Dışı Döküm gruplarına dair eğilim indekslerini görüntelemek için tıklayınız.

FISI - Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi - Avrupa döküm sanayi performansı hakkında bilgi veren mevcut en erken birleşik göstergedir. Her ay Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) tarafından yayınlanmakta ve CAEF üyesi ülkelerin sektörel birliklerinin döküm sektöründeki mevcut iş durumunu ve gelecek altı ay için beklentileri değerlendirdiği anketin sonuçlarından oluşmaktadır.

BCI - Ticaret Eğilim İndeksi - Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan aylık gösterge; Avrupa bölgesi imalat sanayi performansı hakkında bilgi vermekte; üretim trendleri, siparişler, ihracat siparişleri, stoklar ve üretim beklentileri kalemlerinden oluşan bir anket sonucunda açıklanmaktadır. (Detaylı bilgi için: www.caef.eu)