Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Ocak Ayı Açıklandı

Avrupa ​​dökümhaneleri yeni yıla pozitif bir ivmeyle başladı.

CAEF Sektörel Eğilim İndeksi (FISI) önceki yılı olumlu bir sinyalle kapattıktan sonra, Ocak ayında da 1.1 endeks puanı artış gösterdi. Bu artış, Nisan 2018'den bu yana en büyük aylık büyümeyi temsil ediyor.

101,3 puanlık yeni seviye, başta mevcut durumun iyileşmesine ve gelecek döneme dair daha da iyimser konuma ulaşan beklentilere dayanıyor.

 Her iki parametrede meydana gelen bu artışın, Ağustos 2018'den bu yana ilk kez çelik, demir ve demir dışı olmak üzere her üç malzeme grubundan dökümhaneler için de geçerli olması ise dikkat çekiyor.

Bu tablonun özellikle ümit verici olması; aşılarla ilgili zorluklar ve mutasyona uğramış virüs varyantları hakkındaki tartışmalar sonrasında yayınlanan ilk hesaplama olmasıyla da bağlantılı.

Diğer yandan, AB ile Birleşik Krallık arasındaki işbirliği anlaşmasının kabul edilmesi de olumlu bir gelişme olarak kaydedildi.

Avrupa Ticaret Eğilim İndeksi (BCI) de iyileşmeye devam ediyor. 0,1 puanlık artışla endeks üst üste sekizinci ayda da yükseliş gösterdi.

Demir, Çelik ve Demir Dışı Döküm gruplarına dair eğilim indekslerini görüntülemek için tıklayınız.

*FISI - Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi - Avrupa döküm sanayi performansı hakkında bilgi veren mevcut en erken birleşik göstergedir. Her ay Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) tarafından yayınlanmakta ve CAEF üyesi ülkelerin sektörel birliklerinin döküm sektöründeki mevcut iş durumunu ve gelecek altı ay için beklentileri değerlendirdiği anketin sonuçlarından oluşmaktadır.

*BCI - Ticaret Eğilim İndeksi - Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan aylık gösterge; Avrupa bölgesi imalat sanayi performansı hakkında bilgi vermekte; üretim trendleri, siparişler, ihracat siparişleri, stoklar ve üretim beklentileri kalemlerinden oluşan bir anket sonucunda açıklanmaktadır. (Detaylı bilgi için: www.caef.eu)