Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) 3. Covıd-19 Anketinin Sonuçlarını Yayınladı

2020 yılının ilk yarısında üretim, geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yaklaşık %32 oranında azalırken, Avrupa genelindeki siparişlerde ortalama %39 civarında düşüş tespit edildi. %67’lik kapasite kullanım oranı da bu tabloyu destekler nitelikte.

Anket verilerine göre Genel Mühendislik sektöründen gelen yeni siparişler genel olarak belirgin bir şekilde düşerken, otomotiv sektöründen gelen siparişlerin ise daha güçlü bir oranda düştüğü görülüyor.

Ankete katılanların %92'si kapasiteyi ayarlamak için kısa süreli çalışma sistemi uyguladıklarını belirtirken, ortalama olarak, toplam işgücünün yarısının kısa çalışma sisteminde çalıştığı tespit edildi, rakamlar ülke bazında %30 ile %76 arasında değişmekte.

Üye ülke temsilcisi sektörel dernekler 2020 için genellikle üretimde yaklaşık %25'lik bir düşüş öngörüyor ve rakamlar %10 ile %40 arasında değişiyor.

Katılımcıların yaklaşık %60'ı krizin 12 aydan fazla süreceğini tahmin ederken, ne yazık ki, işten çıkarmaların da bu nedenle önümüzdeki aylarda kritik bir konu haline geleceği vurgulanıyor. Ortalama olarak toplam iş gücünün dörtte birinin tehdit altında olmasından korkuluyor.

Pandemi sürecinde gerçekleştirilen Üçüncü CAEF araştırması, Metal Döküm Sanayisinin koşullara uyum sağlamakta zorlandığına işaret ediyor. Görünüşe göre önümüzdeki haftalarda ve aylarda en önemli faktör pandeminin tekrar kontrol altına alınması olacak.

Avrupa'nın genelinde artan rakamlar büyük endişe verirken, olası geniş çaplı karantina uygulamalarının ve tüketici talebinde ikinci bir çöküş dalgasının, metal döküm parça kullanan pek çok endüstri kolunun yatırım eğilimi üzerinde uzun vadede olumsuz etkileri olacağının, dökümhanelerin ve sektör mensuplarının durumunun giderek zorlaşacağının altı çiziliyor.

Anket sonuçlarını içeren detaylı bilgilere ve CAEF sunumuna ulaşmak için lütfen linke tıklayınız.