CAEF İdari Komitesi ve Sosyal Medya Çalışma Grubu Birleştirilmiş Toplantısı Gerçekleştirildi

CAEF - Avrupa Dökümcüler Birliği İdari Komitesi ve Sosyal Medya Çalışma Grubu Birleştirilmiş Toplantısı 11 Şubat Perşembe günü Gerçekleştirildi

Sektör Görünürlüğü, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Hammadde Fiyat İstatistiklerinin ana gündem maddesini oluşturduğu toplantıda ayrıca ülke döküm sektörlerinin mevcut durumları ve 2021 yılı beklentileriyle ilgili bilgiler paylaşıldı.

Derneğimizin 2018 yılından bu yana gündeminde tuttuğu ve bu yönde çalışmalar yaptığı ‘sektör görünürlüğünün ve algısının güçlendirilmesi’ faaliyetleri CAEF – Avrupa Dökümcüler Birliği İdari Komitesi’nin de yeni dönem öncelikleri arasında yer aldı.

2 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen Genel Kurul toplantısında seçilen yeni İdari Komitede ülkemizi temsilen Genel Sekreterimiz S. Koray Hatipoğlu yer alıyor. 3 Kasım’daki ilk toplantısında Komite, yeni dönem faaliyetleri arasında sektör görünürlüğü ve algısı ile gençlerin sektöre kazandırılması konularına öncelik verme ve bununla ilgili bir Çalışma Grubu oluşturma kararı almıştı.

İdari Komite ikinci toplantısını da 11 Şubat 2021 tarihinde, video konferans yöntemiyle gerçekleştirdi.

Son dönemde gündemde olan Yeşil Mutabakat konusuna sektörümüzün de katkısı olmasına rağmen bunun kamu ve kamuoyu nezdinde bilinmediği, buna yönelik olarak Brüksel’deki ilgili Avrupa Birliği kurumları ve temsilcileri nezdinde görüşmeler yürütülmesine karar verilmişti. Toplantıda, bu kapsamda yapılan hazırlıklar hakkındaki son durum ve planlanan faaliyetler hakkında bilgiler de paylaşıldı.

İtalyan Dökümcüler Birliği ASSOFOND ve İspanyol Dökümcüler Birliği FEAF'ın da paydaşlarından biri olduğu, Avrupa Komisyonu'nun LIFE Birimi tarafından finanse edilen EFFIGE projesi hakkında son durum özetlendi.

Ayrıca, Derneğimizi temsilen İş Geliştirme Sorumlumuz Tunçağ C. Şen’in katıldığı Sosyal Medya Çalışma Grubunun ilk toplantısı ve burada belirlenen yol haritası konusunda bilgiler komite üyeleriyle paylaşıldı.

Sonrasında Avrupa Yeşil Mutabakatı ve bunun getireceği düzenlemelere yönelik Avrupa sektörlerinin görüşleri, CAEF Hammadde Fiyat Endeksi ile ilgili yaşanan sorunlar ve ülkeler özelinde sektörlerin mevcut durumu ve 2021 yılı beklentileri değerlendirmeleri yapıldı.

Konuyla ilgili raporumuza buradan ulaşabilirsiniz.