Daimler 10 Binden Fazla Kişiyi İşten Çıkarabilir

Daimler tarafından yapılan açıklamada tüm dünyada 2022 sonuna kadar binlerce kişinin işten çıkarılmasının planlandığı belirtildi. Personel şefi Porth, sayının 10 binin üzerinde olabileceğini söyledi.

Alman üretici Daimler de rakipleri BMW AG ve Volkswagen AG'nin Audi biriminin ardından maliyet tasarrufuna gidiyor.

Almanya merkezli otomobil şirketi Daimler AG, elektrikli ve otonom araçlara yönelik güçlü yatırımların altında ezilen kar marjlarını yükseltmek için dünya çapında binlerce kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Mercedes Benz otomobillerinin üreticisi Daimler tarafından Cuma günü yapılan açıklamada personel harcamalarından 1.4 milyar euro (1.5 milyar dolar) tasarruf edilmesini hedefleyen işten çıkarmaların 2022 yılının sonuna kadar tamamlanacağı belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre şirket Almanya'da erken emeklilik programlarını genişletmeyi ve idari personel sayısını azaltmak için emekliliğe teşvik etmeyi planlıyor.

Yönetici pozisyonlarını yüzde 10 azaltacak olan Daimler, işten çıkarılacak toplam rakama ilişin bilgi vermedi.

Personel şefi Wilfried Porth, şirketin “binlerce” kişinin işten çıkarılacağını belirttiği açıklamasının ardından Bloomberg ile gerçekleştirdiği mülakatta sayının muhtemelen 10 binin üzerinde olacağını söyledi.

 

(Kaynak:BloombergHT)