Döküm Kumu Teminine Yönelik Ciddi Tehdit

Sektörümüzün kum ihtiyacının karşılandığı İstanbul Şile bölgesindeki üretim tesislerinin geçmiş yıllarda birçok kez orman izinleri konusunda sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Son dönemde bu sorunlar çok daha ciddi boyutlara ulaşmış durumdadır.

Tedarikçi üyelerimizden aldığımız bilgiye göre mevcut ve yeni alanlara yönelik izin başvurularına olumlu veya olumsuz şekilde yanıt verilmemektedir. Bir yılı aşkın süredir Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından herhangi bir dönüş yapılmamış izin başvuruları bulunmaktadır.

Durumun bu şekilde devam etmesi durumunda mevcut izinlerle yapılacak üretimin 6-8 ay içinde talebi karşılayamayacak noktaya erişeceğine üyelerimiz tarafından dikkat çekilmiştir.

Konunun sektörümüz için önemini ve aciliyetini belirten ve talebimizi içeren yazımızı, daha önceden hazırlamış olduğumuz raporun güncel haliyle birlikte Cumhurbaşkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile paylaştık. Konuyla ilgili randevu talepleri konusunda girişimlerimiz sürüyor.

Sektörümüz için büyük bir tehdit oluşturan bu konunun gündeme getirilmesi ve çözümüne yönelik yürüttüğümüz çalışmalar konusunda değerli üyelerimizin vereceği desteğin büyük önem taşıdığına dikkat çekmek isteriz.

Gelişmeleri üyelerimizle paylaşmaya devam edeceğiz.

TÜDÖKSAD Sanayi Kumu Şile Yatakları Bilgi Raporu için tıklayınız.