Dünya Dökümcüler Birliği WFO 89. WFO Genel Kurulu Online Gerçekleştirildi

95. yılını kutlayan Dünya Dökümcüler Birliği, Genel Kurul toplantısını 20 Ekim 2020'de mevcut küresel seyahat kısıtlamaları nedeniyle ilk kez sanal platform üzerinde gerçekleştirdi. Avustralya ve Meksika gibi çeşitli ülkelerle büyük saat farkları olmasına karşın toplantı önceki dönemlere göre yoğun ilgi gördü.

İki saat süren toplantıya 24 ülkeden 36 delege katıldı, Derneğimizi ise Genel Sekreter S. Koray Hatipoğlu ve İş Geliştirme Uzmanı Tunçağ C. Şen temsil etti. TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkanımız ve aynı zamanda WFO’nun da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini icra eden Sayın Umur Denizci toplantı başlangıcında bir konuşma yaptı ve tüm katılımcılara hoş geldiniz mesajı iletti.
Sonrasında WFO Sekreterya ekibinden çeşitli konulara dair bir dizi sunum gerçekleştirildi.

WFO üç yıllık stratejik planı ilan edildi ve kullanılmış döküm kumları üzerine önceki dönem WFO Başkanı Mark Fenyes'in (Omega Sinto) başkanlık edeceği yeni bir çalışma grubunun oluşturulduğu duyuruldu.

12 aylık bir araştırma ve mülakat döneminin ardından, 20 yıldır WFO Genel Sekreterliği görevini yürüten Andrew Turner'ın ardından görevi alacak yeni ismin de belli olduğu açıklandı. Halihazırda sekreterya ekibinin bir parçası olan İspanya'dan José Javier Gonzalez’in, önümüzdeki 18 ay boyunca ek görevler üstleneceği ve daha sonra 2022'de de Genel Sekreterlik pozisyonunu devralacağı ifade edildi.

Andrew Turner devir teslim sürecinde sekretarya ekibine katkılarını sürdürecek ve 2026 yılında WFO'nun 100. Yıldönümü kutlamalarında da sekreterya ekibiyle işbirliğinde olacak. Söz konusu atama üyelerin oybirliği ile onaylandı ve hem Yönetim kurulu hem de sekreterya ekibi bu atamadan duyduğu memnuniyeti belirtti.

José Javier Gonzalez, İspanya’yı temsil eden Instituto Tabira'yı yönetiyor ve WFO operasyonlarına dair büyük bilgi birikimine sahip. Uluslararası camiada da tanınan Gonzalez WFO içindeki stratejik gelişimin sonraki aşamalarına destek verecek. Yeni sorumlulukları için kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.

Bununla birlikte, 2022 yılında görevi devralacak yeni yönetim kurulu da oylanırken, Hüttenes-Albertus'tan Carsten Kuhlgatz'ın 2022'de WFO’nun yeni yönetim kurulu başkanı olacağı kesinleşti.
Resmi gündem sonrasında üye ülke derneklerinin soruları yanıtlandı. Gelecek dönem stratejilerine dair uzun bir fikir alış verişi yapıldı ve toplantı sona erdi.