Euroguss Fuarında Türkiye Rüzgarı

Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenen EuroGuss Fuarı’na, Türk döküm sektörü damga vurdu.

TÜDÖKSAD üyelerinin yanı sıra, TÜDÖKSAD’ın da info standı ile üçüncü defa katılım gösterdiği fuarda “E-mobilite, yeni geliştirilen özel alaşımlar ve 3D üretim teknolojisi” başta olmak üzere, sektördeki yeni teknoloji ve yaklaşımlar ele alındı.

Toplam 36 ülkeden 754 fuar katılımcısının bulunduğu, 15 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda Türkiye, Alman ve İtalyan katılımcıların ardından fuara en fazla şirket katılımı gösteren üçüncü ülke konumunda yer aldı. 14-16 Ocak tarihleri arasında düzenlenen ve bu yıl ilk kez 4 holde gerçekleştirilen EuroGuss 2020 Uluslararası Basınçlı Döküm Fuarı’na katılımın geçmiş yıllara oranla aynı seviyelerde seyrettiği gözlemlendi.

Basınçlı döküm sektörü, Türkiye’de ve dünyada sürekli büyüyen bir alan ve otomotivin yanısıra birçok endüstri kolunda alüminyum basınçlı döküm parça kullanımının artmaya devam etmesi, yüksek katılım trendinin açıkça devam edeceğini gösteriyor.
Bu yılki fuara Türkiye’den TÜDÖKSAD ile beraber toplam 47 kuruluşun katılım gerçekleştirmesi de bu eğilime dair önemli bir işaret olarak görüldü.Fuarda, Türk basınçlı döküm sanayi temsilcilerine karşı yoğun bir ilgi olduğu gözlemlendi ve etkinliğin oldukça verimli geçtiği konuşuldu.

Bunun yanında fuar ile eş zamanlı olarak Verband Deutscher Druckgießereien (VDD, Alman Basınçlı Döküm Derneği) ve Bundesverband der Deutschen Gießerei-Industrie (BDG, Alman Döküm Sanayi Federal Birliği) tarafından desteklenen “Döküm Konferansı” da katılımcıların oldukça ilgisini çekti. Kongrede, “E-Mobilite ile Özel Alaşımlar” konusunun öne çıkması ve döküm parçaların önümüzdeki yıllardaki muhtemel kullanım oranlarına dair projeksiyonlar, bu alandaki gelişmelerin devam edeceğine dair güçlü sinyaller verdi.

EuroGuss Fuarı 2020’de döküm parça üreticileri, hammadde, ekipman ve kalıp üreticileri bir çatı altında ürünlerini sergiledi. Fuar kapsamında katılımcılar, döküm sonrası proses adımları, kalite kontrol ve Ar&Ge başta olmak üzere sektördeki tüm gelişmeleri yakından takip etme fırsatı bulurken ayrıca yeni iş bağlantıları kurma imkanı yakaladı.

EUROGUSS TÜDÖKSAD ÜYE KATILIMI

ALCAST METAL

ARPEK ARKAN

ARSLAN MAKİNA

ASLAR PRES

AYHAN METAL

CAN METAL

ÇELİKEL ALÜMİNYUM

DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK

ENDOSA KALIP

KAĞAN DÖKÜM

KALKANCI PRES

METAL PRES

PROMETAL

RUBA FERMUAR PRES DÖKÜM

SÜPERPAR OTOMOTİV

TÜMSER DÖKÜM

TUĞÇELİK ALÜMİNYUM

UĞUR METAL

UNİCAST