Kullanılmış Model/Kalıp İthalatında Gümrük Fiyatlandırması Talebimize Bakanlıktan Gelen Yanıt

Döküm parçalarına ait, alıcı firmalar tarafından yurt dışından gönderilen kullanılmış modellerin/ kalıpların gümrükleme işlemleri, mevcut ithalat tebliği uyarınca 15USD/kg bedel üzerinden gerçekleştiriliyor. Dökülecek parça ile arasında ağırlıksal bir ilişki bulunmayan, fakat dökülecek parçanın özellikleri doğrultusunda çok ağır olabilen söz konusu ürünlere yönelik bu uygulama, pandemi süreciyle birlikte Çin başta olmak üzere yurt dışından döküm siparişlerinin ülkemize kaydırılması beklendiği dönemde sanayicimiz üzerinde fazladan mali yük oluşturuyor.

Bu sebeple, söz konusu uygulamanın 2015 yılına kadar olan şekliyle; yani modelin/kalıbın ağrılığı değil, fatura bedeli üzerinden gümrükleme işlemlerinin yürütülmesine yönelim mevzuat düzenlemesi talebimiz konusunda Ticaret ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları nezdinde girişimlerde bulunmuştuk.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aracılığıyla Ticaret Bakanlığına gönderilen yazıya cevaben Bakanlık tarafından, “bu hususunun 2021 yılı İthalat Rejimi hazırlıkları sırasında değerlendirmek üzere kayıt altına alındığı” bilgisi Derneğimizle paylaşılmıştır.

Konuyla ilgili süreci takip ederek, bilgilendirmeleri üyelerimizle paylaşmaya devam edeceğiz.