''Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programına'' İki Dernek Üyemiz Hak Kazandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan MESS Teknoloji Merkezi’nin açılışında 40 yeni fabrikanın açılış törenini takiben Sanayi Bakanlığının Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programı kapsamında yatırım projeleri kabul edilen 10 Türk firması kamuoyuna duyuruldu.

Dernek Üyelerimizden Dirinler Döküm ve İğrek Makina'nın yatırım projeleri kabul edilerek döküm sektörüne büyük gurur yaşatmışlardır.

İğrek Makina Konuyla Alakalı TÜDÖKSAD'a Açıklamalarda Bulundu

Sanayide 75 yıllık tecrübemiz, Bursa’da kurulu bulunan fabrikamız ile oluşturduğumuz güç ve entegre alt yapımız ile bugün Dünya çapında öncü, yenilikçi, yüksek teknolojili yerli CNC Takım Tezgahları fabrikasını kurma yoluna çıktık. Bugünlere kadar ithalata bağımlı kalmış bu stratejik sektörde üreteceğimiz makinalar hem ekonomimize, hem yüksek vasıflı istihdam imkanı ile genç nüfusumuza yeni bir soluk getirmek güçlü Türkiye’miz adına ana gayemizdir.

Dünyanın en prestijli markalarına gövde parçaları imal eden, ayrıca kendisi de üst düzey bir büyük ebatlı CNC tezgah kullanıcısı olan firmamız uzun yıllara dayanan altyapı çalışmaları ile 2017 yılında Sanayi Bakanlığımız onaylı Ar-Ge Merkezini de kurarak ülkemizin en profesyonel talaş kaldıran CNC Takım Tezgahları üretici fabrikası olmayı hedeflemektedir.

Öncelikle kendi tesisimiz için ürettiğimiz ilk takım tezgahlarımız, makine üreten makinalarımız ile yola çıktık. 2005 yılından beri kendi üretimimiz olan CNC makinalar ile üretim yapmaktayız. Bugün kendi tasarım ve üretimimiz olan 5 çeşit makinanın seri üretimine başlamış durumdayız, bu çeşitleri de hızla arttırmak ve özellikle önce yerli sanayimizin taleplerine çözüm oluşturmak için çalışmaktayız. Tasarımları tamamen kendi ekibimizce yapılan, yerlilik oranı yüksek (hepsi yerli üretim belgeli), yüksek teknolojili, günümüz Endüstri 4.0 anlayışına uygun, konusunda en üst kalite seviyesinde Avrupa Makinaları ile rekabetçi makine çeşitlerimizi üretirken şu prensiplere bağlıyız:

  • İyi fiyat seviyesinde yüksek teknolojili, hassas ve kaliteli takım tezgahları üretmek
  • Tezgahlarımızın rijit yapılı, yüksek dinamik özelliklere sahip rakipsiz dökme demir gövde yapılarına sahip olması
  • Etkili servis ve yüksek müşteri memnuniyeti için yedek parça garantisi ve yüksek yerlilik oranı sağlamak.

İşte bu çabalarımız, Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki Ana Fabrikamızdan sonra kurulumuna başlamış olduğumuz Bursa – Mustafakemalpaşa Organize Sanayi bölgesindeki 100 dönümlük arsaya sahip yeni fabrikamızın Türkiye’nin Takım Tezgahı Merkezi olmasına yönelik olarak yaptığımız projesinin Sanayi Bakanımız Sn. Mustafa Varank’ın öncüsü olduğu TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ programının önemli bir merkezi olarak kabul edildi.

Yaptığımız başvurumuz onaylanarak yeni istihdam oluşturma ve yüksek teknoloji üretimi gayesi ile yoluna çıktığımız bu davamızda devletimizin yanımızda olması bizlere büyük gurur vermiştir. Ülkemizin dış borç açığının kapanması, vatandaşlarımızın refah düzeyinin artması için yegane yöntem üretimde gelişme olarak görüyoruz.

Bunun için devletimize yapacağımız yatırımın sözünü verdik ve bu uğurda dönülmez bir yola çıktık. Bu çok önemli teşvik programının bir üyesi olmak heyecanımızı müthiş arttırmış iken geçen hafta sonu (29.08.2020) MESS Teknoloji Merkezi’nin açılışında Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu programa kabul olmuş firmalar arasında açıklanmış olmak, çıktığımız yolda bu takdiri almak bizleri tüm gücümüzle Dünya çapında bir Takım Tezgahı Üreticisi olmak, ülkemizin önce dışa bağımlılığını bitirmek sonra ihracat katkısı ile zenginleştirmek için en yüksek konsantrasyona ulaştırmıştır. Gerçekleşen organizasyonda genel müdürümüz Orhan İğrek hazır bulunmuştur.

Dirinler Döküm Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Üyesi Melih Dirin Konuyla Alakalı Açıklamalarda Bulundu.

Dirinler Döküm, Hamle Projesi kapsamında gerçekleştireceği yeni yatırımları ile, Rüzgar Türbinlerine yönelik, günümüzde seri olarak Türkiye de üretilemeyen, büyük ebatlı Dökme Demir den Rüzgar Türbini Aksamlarını üretecek.

Bu kapsamda İzmir-Kınık Organize sanayi Bölgesinde yaklaşık 150.000 m² lik alanda birçok açıdan ülkemizde ilk olan modern tesislerin inşasına kısa bir süre içerisinde start verilecek.

Bu öncü proje kapsamında, bir Rüzgar Türbini için gerekli olan tüm dökme demir parçaları artık Türkiye de üretilebiliyor olacak.

Bu sayede ihtiyaç duyulan döküm parçalarının yurt dışından ithali azalacak ve ihtiyaç durumunda bu parçaların yurt dışına ihracatı da yapılabilecek.

Yatırım ayrıca İzmir - Kınık ve civarı için de ciddi bir prestij projesi olma niteliği taşıyor dedi.