TÜDÖKSAD Alüminyum Yüksek Basınçlı Döküm Komite Toplantısı

TÜDÖKSAD üyesi yüksek basınçlı enjeksiyon döküm alanında faaliyet gösteren dökümhanelerin yöneticileriyle birlikte 2 Ekim Çarşamba günü Kırpart Otomotiv’e gerçekleştirilen yoğun katılımlı ziyaret ve komite toplantısı oldukça verimli geçti. Katılımcılar ile birlikte Bursa Orhangazi'de bulunan tesise varıldıktan sonra kısa bir tanışma ve kahvaltıdan sonra Kırpart Otomotiv tarafından bir tanıtım sunumu yapıldı.

Tanıtım sunumu sonrasında; 2019 yılının uluslararası ve iç piyasalarda genel görünümü, döküm alıcısı iş kollarında yaşanan gelişmeler, sektördeki güncel trendler ve 2020 yılına dair değerlendirmeler ve beklentiler paylaşıldı.

Özellikle son 20 yıldır ülkemize otomotiv alanında gelecek olan en büyük dış yatırım Volkswagen Manisa fabrikasına dair son haberler dile getirilerek, yatırımın ülkemize sağlayacağı hem istihdam hem bilgi ve teknoloji transferi hakkında olumlu beklentiler paylaşıldı ve gelişmelerin takip edileceği belirtildi.

Sonraki adımda, sektörümüzün genel problemleri masaya yatırılarak fikir alış verişleri gerçekleştirildi ve Tüdöksad çatısı altında yüksek basınçlı enjeksiyon döküm özelinde bir SWOT analizi yapılması, yapılacak analiz sonrasında öncelik sırasına göre bir eylem planı oluşturularak ilgili makamlar nezdinde girişimler başlatılması kararlaştırıldı. Enerji maliyetlerinin giderek artması, yenilenebilir enerji yatırımları, sektörün nitelikli eleman ihtiyacı, hammadde konularındaki dışa bağımlılık öne çıkan başlıklar oldu.

Sonraki maddede ise bir sonraki komite toplantısı ve içeriği hakkında öneriler görüşüldü. Ana temanın hazırlanacak olan SWOT analizinin değerlendirilerek eylem planı oluşturulması olacağı toplantının yeri hakkında öneriler değerlendirildi.

Saha turu ve öğle yemeği sonrasında komite toplantısı sona erdi.