“Yenilenebilir Enerji Piyasalarındaki Son Durum & 2020-2021 Tahminleri” dosyası yayınlandı.
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından “Yenilenebilir Enerji Piyasalarındaki Son Durum & 2020-2021 Tahminleri” dosyası yayınlandı.
 
Ekim 2019'da yayınlanan "IEA Beş Yıllık Yenilenebilir Enerji Analizi"nin güncellenmiş versiyonu olan çalışma; pazarlar hakkındaki son gelişmeleri, yenilenebilir enerji alanlarındaki kapasite artırımlarını ve 2020-2021 yılları için ulaşım amaçlı biyoyakıt üretim tahminlerini içeriyor. Ayrıca, Covid-19 krizinin tüm enerji pazarlarını etkilediği belirtilirken, yenilenebilir enerji alanındaki etkilerin nispeten daha az olduğuna dikkat çekiliyor.
 
Daha önce yine IEA’nın yayınladığı "Küresel Enerji İncelemesi 2020" çalışmasında, 2019 yılına kıyasla yenilenebilir enerji kapasitelerinin fosil yakıt ve nükleer enerji pazarlarının aksine büyüyen tek alan olacağı öngörülmüştü.
 
Bu dosyada, paralel olarak elektrik sektöründeki kullanım oranının artmasıyla beraber yenilenebilir enerjiye olan talebin küresel ölçekte yükseleceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar, inşaat süreçlerindeki gecikmeler ve makroekonomik zorluklar sebebiyle, 2020 ve 2021 yıllarında yenilenebilir enerji kapasitelerinde gerçekleşecek artışların net olarak öngörülemediğine de dikkat çekiliyor.
 
Rüzgar enerjisi pazarındaki son gelişmeler ise raporun 30. sayfasından itibaren detaylı olarak paylaşılıyor. Raporu incelemek için linke tıklayınız.