3. Ulusal Döküm Kongresi Yüksek Katılım ile Gerçekleşti

3. Ulusal Döküm Kongremizi yüksek katılım ile 3-4 Kasım 2023`de Sheraton Ankara Hotel`de gerçekleştirmiştik. Subcon Turkey web sayfasında kongremizin haberine detaylı şekilde yer verilmiştir.

 

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen 3. Ulusal Döküm Kongresi, yüksek katılımla 3-4 Kasım 2023 tarihlerinde Sheraton Ankara Hotel'de gerçekleştirildi.

İki günlük etkinlik boyunca dört ana konu başlığında paneller düzenlendi. Ayrıca dökümcüler gecesi akşam yemeği ve şehir ve dökümhane gezileri gerçekleştirildi. Bu görkemli kongre, Türk Metal Döküm Sektörünün gücünü bir kez daha ortaya koydu. Kongre, TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Efe'nin açılış konuşmasıyla başladı.

Kadir Efe, yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu başarılı organizasyona katkıda bulunan tüm sponsorlar, kongre danışma ve yürütme kurulu, genel sekreterlik ekibi ve dinleyicilere teşekkür etti.

Ülkemizin zor zamanlardan geçtiğini, ancak sahip olduğu birikim, genç iş gücü ve çalışma azmiyle daha yüksek seviyelere ulaşacağına olan inancını dile getirdi. Kongremiz hakkında bilgi vererek, tüm sektör mensuplarından bu yoğun katılımı devam ettirmelerini istedi.

Kadir Bey'in ardından davetli konuşmacı olarak katılan eski TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaylalı Günay, "Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Döküm Sektörü" konulu açılış konuşmasını gerçekleştirdi. İkinci davetli konuşmacı ise TWI İnovasyon Ağı (TWIIN) Firmasından İş Geliştirme Direktörü Dr. Cem Selçuk'tu ve üniversite-sanayi iş birlikleri hakkında konuştu.

Kongremizin ikinci günü açılış konuşmasını ise değerli ekonomist Prof. Dr. Fatih Özatay, "Türkiye'nin Mevcut Ekonomik Durumu ve Öngörüler" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Kongre etkinlikleri kapsamında 2 Kasım Perşembe günü TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ankara’da yer alan üyelerimizi ziyaret ederken, TÜDÖKSAD Üye Dökümhaneleri çalışanları için ayrı teknik geziler düzenlendi.

Yönetim Kurulu Üyeleri Ankara’daki Üyeleri Ziyaret Etti

Kongre etkinlikleri kapsamında 2 Kasım Perşembe günü TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Üyeleri Ankara'da yer alan üyeleri ziyaret etti.

İlk olarak Kahramankazan'da yer alan Tunç Model Döküm firması ziyaret edildi. Sonrasında hassas döküm yapan üyemiz Makim Makine ziyaret edildi. Yönetim Kurulumuz daha sonra Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan Ekstra Metal Firması'nı ziyaret etti ve kendilerinin ikramı ile öğle yemeği yenildi.

Öğle yemeğinin ardından Yönetim Kurulu Üyelerimiz Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atamızın huzuruna çıkmak üzere Anıtkabir'e ziyaret gerçekleştirdi.

Bu anlamlı ziyaretin ardından Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Çelik Dökümhanelerimizden Boran Çelik firmasına ziyarette bulundu. Gezinin son durağı ise Malıköy Dökümcüler İhtisas OSB'de yer alan Ay Döküm firması oldu. Oldukça keyifli geçen gezilerden sonra bizi ağırlayan üyelerimize teşekkür edildi ve hediyeler takdim edildi.

Teknik Geziler Düzenlendi

TÜDÖKSAD Üye Dökümhaneleri çalışanları için Ankara'da yer alan Erkunt Sanayi ve Ekstra Metal firmalarına teknik geziler düzenlendi.

İlk olarak Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan Erkunt Sanayi firması gezildi. Hem döküm fabrikası hem de işleme fabrikası ziyaret edildi ve fabrikalar hakkındaki bilgilendirmeler dinlendi. Sonrasında Ekstra Metal Firması'nın EM3 Dökümhanesine geçildi. Katılımcılarla gruplar halinde fabrika turu yapılarak süreçler hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Fabrika turu sonrası katılımcılara ikramda bulunan Ekstra Metal, tura katılan herkese hediyeler takdim etti.

3. Ulusal Döküm Kongresi Yüksek Katılım İle Gerçekleşti

Toplam katılımın 500 kişiyi geçtiği kongrede bu yıl bildiri oturumları yerine paneller düzenlendi. 4 ana panelden oluşan kongre, metal döküm sektörünün tüm bileşenlerini, paydaşlarını, kamu uzmanlarını, profesyonellerini ve meraklılarını bir araya getirdi. Sürdürülebilirlik, dijital ve teknolojik dönüşüm, yeni dinamikler ve sektörün ihtiyaçları gibi kritik konular, alanında uzman endüstri liderleri ve uzmanlarla derinlemesine tartışıldı.

Gençlik Paneli

Ayrıca, Metal döküm sektöründe kariyer yolculuğu ve fırsatlar temasıyla düzenlenen Gençlik Paneline 146 öğrenci katıldı. Etkinlikte genç mühendis adayları, Erkunt Sanayi Firması Genel Müdürü ve TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilek Gündüz, Erkunt Sanayi Ar-Ge, Kalite Sistemleri ve Yalın Ofis Birim Müdürü Veysel Durak, Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Müdürü Berivan Boduroğlu, İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Mustafa Koparan ve Magma Türkiye Genel Müdürü Murat Akçin ile Müşteri Yöneticisi Baran Sular tarafından Metal Döküm Sektörü hakkında bilgilendirildi.

Sektör Dökümcüler Akşamında Buluştu

Kongre etkinlikleri kapsamında Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen Dökümcüler Gecesi akşam yemeğinde sektör paydaşları bir araya geldi.

Bu eğlenceli etkinlikte davetliler, sohbet etme ve eğlenme imkânı buldular. Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Efe, bu kongre, teknik gezi ve Dökümcüler Akşamına gösterilen ilgiden dolayı katılımcılara ve sponsorlara teşekkür etti.

Şehir Gezisi

Döküm Kongresi etkinlikleri çerçevesinde Ankara’ya gelen üyelerimizin eşleri için organize edilen şehir turunda rehber eşliğinde Ankara’nın turistik yerleri gezildi. Ankara’nın tarihi ve modern dokusuna hayran kalan konuklar gün boyunca keyifli anlar yaşadı.”

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

200

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı