Alman Hükümetinden Metal Döküm Sektörüne Enerji Maliyetlerinde Destek Geliyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz metal döküm sektörüne enerjiyle ilgili finansal destek vereceklerini açıkladı

Rusya - Ukrayna krizi Alman metal döküm endüstrisini büyük zorluklarla karşı karşıya bırakıyor. Şansölye Olaf Scholz, krizin döküm sektörüne etkilerini yerinde görebilmek amacıyla Mülheim an der Ruhr bölgesindeki Friedrich Wilhelms Hütte çelik döküm tesisini ziyaretti. Scholz sektöre destek sözü verdi.

Fabrika turu gerçekleştiren Olaf Scholz ve beraberindeki heyetin şirket temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sırasında, yüksek enerji fiyatları ve belirli hammaddelerde tedarik zincirleri üzerindeki tehditler üzerinde duruldu.

Ziyaret sırasında Friedrich Wilhelms Hütte üst yöneticileri Nicolas A. Neumann ve Lars Steinheider, "sektörün bürokrasiden arındırılmış hızlı finansal desteğe duyduğu ihtiyacı" vurguladı.

Olaf Scholz "Almanya'nın gelecekte yalnızca karbon nötr, iklim dostu elektrik ve enerji üretimine sahip olmasını sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda bunun uygun fiyatlı olmasını da sağlayacağız" dedi. "Gelecek için planladığımız her şey tam olarak bununla ilgili."

Federal hükümet yeni önlem paketini açıkladı

Scholz ayrıca bu desteğin nasıl yapılandırılacağını da açıkladı: Federal hükümet, öngörülebilir çerçeve koşulları, hızlandırılmış planlama ve ihale prosedürleri ve farklılıklar için sözleşmeler yoluyla sektöre gerekli yatırım güvenliğini vermek istiyor.

Bu amaçla, düşük faizli kredilerin bürokratik olmayan bir şekilde sağlanması, 23 Mart koalisyon komitesinin önlem paketinde kararlaştırıldı.

Geçici bir sübvansiyon çerçevesi içerisinde, AB Komisyonu, üye devletlere, istisnai yüksek gaz ve elektrik fiyatlarından kaynaklanan ek maliyetler için doğrudan tazminat ödemesi yapma imkanı sağlıyor.

Buna göre Üye Devletler, şirketlerin 2021 yılında ödedikleri elektrik ve gaz fiyatları ile halihazırda ödenen (faturalarla kanıtlanacak) fiyatlar arasındaki fiyat farkını (%200'den fazla ise) en azından kısmen tazmin edebilecekler.

Krizden özellikle etkilenen 23 sektör için (plastik, çelik, demir dışı metaller, kimyasallar, cam dahil), bu pay %70'e kadar çıkabilecek ve bireysel yardım 50 milyon Euro'ya kadar çıkabilecek.

Kaynak: https://alu-web.de/bundeskanzler-will-giesserei-branche-unterstuetzen/

Kaynak: https://www.guss.de/organisation/presseinformation/olaf-scholz-besucht-friedrich-wilhelms-huette

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

178

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı