Almanya’da Elektrik Vergisinde İndirime Gidildi

Almanya’da sabit bir sanayi elektrik fiyatı planının koalisyon tarafından reddedilmesinin ardından elektrik vergisinin azaltılmasına hazırlık yapılıyor.

Devlet kanalı ARD üzerinden yapılan açıklamaya göre verginin AB düzenlemeleri çerçevesinde izin verilen en düşük seviyeye indirilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı.

Bu hamleyle, verginin 15.37 Avro/MWh'den 0.05'e düşmesiyle 2024 yılında yaklaşık 12 milyar Avro'luk ek bir mali yük ortaya çıkacağı hesaplanıyor.

Sabit sanayi elektrik fiyatı önerisinde olduğu gibi küresel pazarda rekabet eden enerji yoğun şirketlere odaklanmak yerine, bu düzenlemeyle küçük ve orta ölçekli firmalar da dahil olmak üzere daha fazla şirket ve tüketicinin bu paketten faydalanması hedefleniyor.

ARD'nin haberine göre; “hükümet tarafından elektrik fiyatlarını önerilen 60 Avro/MWh seviyesine getirmek için 350 Alman şirketine 2025 yılına kadar ek destek sağlanabilir ve bu da muhtemelen mevcut "elektrik fiyatları freninin" 2024 baharından sonraya uzatılması yoluyla gerçekleştirilebilir.”

BDEW-Alman Enerji ve Su Endüstrileri Birliği, koalisyonun şirketler için hazırladığı ve elektrik vergisinde önemli bir indirim, elektrik fiyatı telafisinin uzatılması ve enerji yoğun şirketler için "süper üst sınır" olarak adlandırılan uygulamayı içeren "elektrik fiyatı paketini" memnuniyetle karşıladı.

"Federal hükümetin enerji fiyatlarının oluşumuna müdahale etmemesi çok iyi bir haber. Düzenlenmiş bir sanayi elektrik fiyatı, piyasadaki fiyat oluşumunu bozarak toptan elektrik piyasasını olumsuz etkileyebilirdi. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının yanı sıra sanayideki dönüşüm süreçleri için de fiyat sinyallerine ihtiyacımız var" şeklinde açıklama yapıldı.

BDEW ve yenilenebilir enerji derneği BEE, hükümeti elektrik vergisi indirimini elektro-mobilite, ısı pompaları ve batarya depolama gibi diğer sektörleri de kapsayacak şekilde genişletmeye çağırdı.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck Ekim ayında, enerji yoğun sektörlerde 2023'ün ilk yarısında %17 civarında üretim düşüşü yaşanması ve birçok şirketin yüksek enerji maliyetlerinden muzdarip olması üzerine Almanya'nın zor durumdaki sanayisi için yaklaşık 50 milyar Euro'luk destek tedbirlerini içeren yeni bir sanayi stratejisi sunmuştu.

Strateji, Alman şirketlerinin Fransa, ABD ve Çin'e kıyasla ödemek zorunda olduğu yüksek elektrik fiyatlarına dikkat çekerken, Avrupa Enerji Borsası (European Energy Exchange - EEX) verilerine göre, Almanya'nın 2024 dağıtımlı baz elektrik göstergeleri 24 Ekim'de 112,38 Avro/MWh'den işlem görmekteydi.

Kaynak: https://www.spglobal.com

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

202

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı