ALÜMİNYUMUN SERÜVENİ” (Prof. Dr. Özgül Keleş) Kitabı Yayınlandı

İ.T.Ü. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Derneğimizin Kongre Danışma Kurulu Üyelerinden Sayın Prof. Dr. Özgül Keleş’in kaleme aldığı “ALÜMİNYUMUN SERÜVENİ” kitabı okurlarla buluşuyor.

"Alüminyum sektörü, dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek gelişen sektörlerden biridir. Bu sektörün istihdam ve ekonomiye katkısı yadsınamaz büyüklüktedir. Bu sektörde 10 yılını geçirmiş olmanın verdiği tecrübe ve sonrasında üniversitede geçirilen yılların bilgi birikimi ve danışmanlıklar sırasında yapılan gözlemler, beni, hayatın bana verdiklerinin karşılığını verme zamanının geldiği sonucuna getirdi.

Bu kitabı yazarken, hedefim; hâlihazırda üniversitelerde okuyan öğrencilerimizin yanı sıra sektörde çalışanların da alüminyum hakkında bilgi edinmelerini ve alüminyumun teknolojisinde bilimin yerini görmelerini sağlamak olmuştur." diyerek düşüncelerini paylaşan Sayın Keleş’in alüminyum sektöründe ve akademik ortamda edindiği zengin birikimini aktardığı kitabı yedi bölümden oluşuyor.

Bu bölümlerde; alüminyumun karakteristik özellikleri ve tarihi, cevherden alüminyuma yolculuk, bilimsel çalışmalar ve teknolojik gelişmeler, ilk alaşımın icadı, alüminyum alaşımlarının nasıl kodlandığı ve ilgili standartlar, alüminyum ile üretilen ürünlerin üretim teknolojileri, dünya alüminyum ticareti, alüminyum ekosistemi ve değer zincirinin nasıl yönetilmesi gerektiği ile bu değer zincirinde rol alan her birey ve kurumun çevreye karşı sorumluluğu ayrıntılı şekilde ele alınıyor.

Alüminyumun Serüveni kitabının tüm telifi, İTÜ öğrencilerine burs verilmek üzere Prof. Dr. Özgül Keleş tarafından İTÜ Vakfı Burs Fonu'na bağışlandı. Kitap bu yönü ile de anlamlı bir amaca katkı sağlıyor.

Kitabı aşağıdaki İTÜ VAKFI YAYINLARI satış noktalarından veya internet satış kanalları üzerinden edinebilirsiniz:

İTÜ VAKFI YAYINLARI SATIŞ NOKTALARI:

İTÜ Vakfı (İTÜ Maçka Kampüsü) / 1773 İTÜ Satış Mekanı / www.1773itu.com ( online & perakende satış)

Çantaylar Kitabevi (İTÜ Ayazağa Kampüsü) / Mert Kırtasiye (İTÜ Ayazağa Kamp. Metro Girişi)

EDGE Akademi (Ankara) / Pandora Kitabevi / Papatya Bilim Yayınevi / Ege Yayınları Zero Books / YEM Kitabevi / Seçkin Yayıncılık

ONLİNE SATIŞ KANALLARI:

https://www.1773itu.com

https://www.seckin.com.tr

https://www.pandora.com.tr

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.