Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi

Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Mart Ayı Açıklandı. Mart 2021: İyileşme trendi devam ediyor.

CAEF Sektörel Eğilim İndeksi (FISI) iyileşme trendini sürdürüyor. Ancak, önceki ayki rekor artışla karşılaştırıldığında, Avrupa dökümhanelerinin sipariş seviyelerindeki toparlanmanın hız kesmeye başladığı görülüyor. İndeks Mart ayındaki 1,0 puanlık artışla ilk çeyreği 105,3 seviyesinde kapadı ve kabaca tekrardan kriz öncesindeki seviyeye geldi.

Bu noktada demir ve çelik dökümhanelerinden gelen pozitif yorumların artışın arkasındaki itici güç olduğu gözlemleniyor. Demir dışı grubu dökümhanelerin ise uzun süredir global otomotiv üretiminde devam eden belirsizliklerle birlikte yarı iletken tarafında yaşanan darboğazlardan da etkilendiği görülüyor. Ayrıca, geçen ayki momentumun, beklentilerin hafifçe olumsuz yönde hareket etmesiyle birlikte azaldığı görülüyor.

Metal dökümhaneleri Mart ayında kesintiye uğrayan aşı tedariki ve kullanımına ilişkin tartışmalar ve belirsizlikler doğrultusunda önümüzdeki aylara biraz daha şüpheci yaklaştıklarını ifade ediyor.

Bu arada, Avrupa Ticaret Eğilim İndeksi (BCI), Ağustos 2019'dan bu yana ilk kez pozitif durumda. Endeks art arda on aydır yükselerek 0,4 puanlık iyileşmenin ardından 0,29 seviyesine ulaştı.

Eğilim indekslerini görüntülemek için tıklayınız.

*FISI - Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi - Avrupa döküm sanayi performansı hakkında bilgi veren mevcut en erken birleşik göstergedir. Her ay Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) tarafından yayınlanmakta ve CAEF üyesi ülkelerin sektörel birliklerinin döküm sektöründeki mevcut iş durumunu ve gelecek altı ay için beklentileri değerlendirdiği anketin sonuçlarından oluşmaktadır.

*BCI - Ticaret Eğilim İndeksi - Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan aylık gösterge; Avrupa bölgesi imalat sanayi performansı hakkında bilgi vermekte; üretim trendleri, siparişler, ihracat siparişleri, stoklar ve üretim beklentileri kalemlerinden oluşan bir anket sonucunda açıklanmaktadır. (Detaylı bilgi için: www.caef.eu)

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.