Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Aralık Ayı Açıklandı

Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Aralık Ayı Açıklandı. Aralık ayında Avrupalı dökümhaneler kriz yılını ihtiyatlı ama yine de olumlu sinyallerle kapattıklarını belirtti.

Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi (FISI) bir önceki ayda toparlanma sürecine ara vermesinin ardından yıl sonunda yeniden ılımlı bir artış kaydetti ve 0,8 puanlık artış, endeksi 100,2 değerine getirdi. Farklı alaşım gruplarında güncel pozisyonlara dair farklı değerlendirmeler görülürken, genel durum istikrarlı olmakla birlikte, özellikle önümüzdeki altı ay için beklentiler önemli ölçüde arttı. Avrupa'nın büyük bölümünde yaşamı önemli ölçüde etkileyen yoğunlaştırılmış önlemlere rağmen, dökümhaneler önümüzdeki altı ay için biraz daha iyimserler.

Demir, Çelik ve Demir Dışı Döküm gruplarına dair eğilim indekslerini görüntülemek için tıklayınız.

Çoğu Avrupa ülkesinde Aralık ayında başlayan aşılama uygulamaları firmalara umut verirken; indeks verileri toplandığında bazı bölgelerde aşılama kampanyalarında oluşan belirgin zorluklar ve virüsün daha bulaşıcı mutasyona uğramış formları henüz bilinmiyordu. Ayrıca, AB ile Birleşik Krallık arasında ticaret ve işbirliği anlaşması müzakerelerinin sonuçlanması da bir sonraki ayın verilerine yansıyacak.

Ticaret Eğilim İndeksi (BCI) ise toparlanmaya devam ediyor. Aralık ayında 0,2 puan artarak arka arkaya yedinci kez yükseliş gösterdi.

FISI - Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi - Avrupa döküm sanayi performansı hakkında bilgi veren mevcut en erken birleşik göstergedir. Her ay Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) tarafından yayınlanmakta ve CAEF üyesi ülkelerin sektörel birliklerinin döküm sektöründeki mevcut iş durumunu ve gelecek altı ay için beklentileri değerlendirdiği anketin sonuçlarından oluşmaktadır.

BCI - Ticaret Eğilim İndeksi - Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan aylık gösterge; Avrupa bölgesi imalat sanayi performansı hakkında bilgi vermekte; üretim trendleri, siparişler, ihracat siparişleri, stoklar ve üretim beklentileri kalemlerinden oluşan bir anket sonucunda açıklanmaktadır. (Detaylı bilgi için: www.caef.eu)

 

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.