Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Ekim 2023 Ayı Açıklandı

İndekste Düşüş Eğilimi Devam Ediyor: Avrupa Döküm Sektörü Yeni Bir Resesyona Şahitlik Ediyor.

Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi (FISI), Eylül ayında gözlemlenen olumsuz eğilimi pekiştirerek yeniden düşüş yaşadı. Geçen ay 92.9 olan endeks, 1.9 puanlık düşüşle 91.0 seviyesine geriledi. Avrupa Metal Döküm sektörü, birçok zorlukla karşı karşıya bulunmakta. En önemli faktörlerden biri, son aylarda genel üretim seviyelerinde yaşanan önemli düşüş trendi.

Ayrıca, ekonomi politikaları konusundaki devam eden tartışmalar, büyük sanayi şirketlerinin, Avrupa'nın Kuzey Amerika'ya kıyasla ne kadar olumlu bir iş ortamına sahip olduğu konusundaki şüphelerini artırıyor. Dökümhaneler, genel olarak uluslararası rekabet gücü, hammadde ve hurda bulunabilirliği konularında endişelerini dile getiriyor. Bu iç içe geçmiş faktörler, döküm sektörünün karşı karşıya olduğu baskıların hala devam ettiğini gösteriyor.

Ticaret Eğilim İndeksi (BCI), Ekim ayında -0,33 endeks puanı ile gerçekleşti. Bu, indeksin üst üste dördüncü kez, kritik eşik olan 0 endeks puanının altında kaldığını gösteriyor. Endeks, geçen aya göre 0,02 endeks puanı kadar az bir iyileşme göstermiş olsa da durum hala çok gergin ve bazı bölgelerde kötümser.

Mevcut koşullar, Eylül 2023'te yaşananları yansıtarak belirgin bir belirsizlik hissiyatı yaratıyor. Olumsuz BCI değeri, son aylarda üretimdeki azalma ile sipariş defteri seviyelerinin daha az olumlu değerlendirilmesiyle ilişkilendirilebilir. Ayrıca, önümüzdeki aylara ilişkin istihdam beklentileri de olumsuz bir etki yaratıyor.

Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Ekim 2023

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

202

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı