Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Nisan 2023 Ayı Açıklandı

Nisan 2023: Sektör stoklardan besleniyor

Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi (FISI) üst üste ikinci düşüşünü kaydetti. Mart ayına kıyasla 0,5 endeks puanı daha düşük olan endeks, Nisan ayında 103,3 puanlık bir değere ulaştı.

İlk bakışta açıkça olumsuz gibi görünen bu durum, münferit unsurların analiziyle daha az belirgin hale geliyor. Avrupalı dökümhaneler son dönemde mevcut iş durumunu bir önceki aya kıyasla daha iyi olarak değerlendirdi. Önümüzdeki altı aya ilişkin beklentiler ise daha kötümser. Bu durum, kötümser beklentiler ile olumlu durum değerlendirmesi arasındaki önemli farkın azalmaya başladığı geçtiğimiz aylardaki gelişmeyle tezat oluşturuyor.

Sipariş birikiminin eritilmesi, mevcut iş durumunun bir ay öncesine göre daha olumlu değerlendirilmesine yol açıyor. Sipariş ivmesinin uzun vadede belirgin hale gelmemesi halinde ise durumun önümüzdeki aylarda yeniden kötüleşmesi bekleniyor.

Ticaret Eğilim İndeksi (BCI) Nisan ayında 0,14 puan azalarak endeksi 0,54 puana düştü. Genel olarak, önümüzdeki ay için satış fiyatı beklentileri, yüksek bir seviyeden başlayarak bir önceki aya kıyasla önümüzdeki ay için üretim beklentileri ile paralel şekilde azalıyor. Sipariş defteri seviyelerine ilişkin değerlendirmenin azalması da olumsuz bir sinyal olarak dikkat çekiyor.

Eğilim indekslerini görüntülemek için tıklayınız.

*FISI - Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi - Avrupa döküm sanayi performansı hakkında bilgi veren mevcut en erken birleşik göstergedir. Her ay Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) tarafından yayınlanmakta ve CAEF üyesi ülkelerin sektörel birliklerinin döküm sektöründeki iş durumunu ve gelecek altı ay için beklentileri değerlendirdiği anketin sonuçlarından oluşmaktadır.

*BCI - Ticaret Eğilim İndeksi - Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan aylık gösterge; Avrupa bölgesi imalat sanayi performansı hakkında bilgi vermekte; üretim trendleri, siparişler, ihracat siparişleri, stoklar ve üretim beklentileri kalemlerinden oluşan bir anket sonucunda açıklanmaktadır. (Detaylı bilgi için: www.caef.eu)

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

192

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı