Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Nisan Ayı Açıklandı

Nisan 2021: Güçlü iyileşme ve pozitif beklentiler

Nisan ayında, CAEF Sektörel Eğilim İndeksi (FISI) art arda beşinci kez yükseldi. Hem demir dışı hem de demir dökümhanelerinin değerlendirmeleri artışta etkili oldu. Mevcut durumdaki iyileşme ve önümüzdeki altı ay için pozitif beklentiler devam ederken 107,2 puanlık bu yeni değer Eylül 2019 seviyelerine gelindiğine işaret ediyor.

Avrupa dökümhanelerinin siparişleri son dönemde belirgin bir artış gösteriyor. Önümüzdeki altı ay için olumlu beklentiler istikrarlı bir gelişmeye işaret ederken, malzeme tedarikinde yaşanabilecek olası sıkıntılar bu önemli toparlanma sürecini tehdit ediyor. Olumlu beklentiler üzerindeki en büyük etkinin, Avrupa'nın büyük bölümünde azalan Covid-19 vaka sayıları olduğu düşünülüyor. Aşılarla ilgili ilerlemenin de artmasıyla kamusal kısıtlamaların önümüzdeki günler ve haftalarda kademeli olarak hafifletilmesi bekleniyor.

Bu arada, Avrupa Ticaret Eğilim İndeksi (BCI), hesaplamaların başladığı 1985 yılından bu yana açık ara en büyük aylık artışı kaydetti ve 0,82 puan yükselerek 1,31 endeks değerine ulaştı. Çin Halk Cumhuriyeti geçen yılın ortasından bu yana krizden çıkmış gözükürken, ABD'de de bir süredir pozitif üretim rakamları görülüyor ve bir miktar gecikmeyle de olsa Avrupa ekonomilerinin de toparlandığı gözleniyor.

Eğilim indekslerini görüntülemek için tıklayınız.

*FISI - Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi - Avrupa döküm sanayi performansı hakkında bilgi veren mevcut en erken birleşik göstergedir. Her ay Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) tarafından yayınlanmakta ve CAEF üyesi ülkelerin sektörel birliklerinin döküm sektöründeki mevcut iş durumunu ve gelecek altı ay için beklentileri değerlendirdiği anketin sonuçlarından oluşmaktadır.

*BCI - Ticaret Eğilim İndeksi - Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan aylık gösterge; Avrupa bölgesi imalat sanayi performansı hakkında bilgi vermekte; üretim trendleri, siparişler, ihracat siparişleri, stoklar ve üretim beklentileri kalemlerinden oluşan bir anket sonucunda açıklanmaktadır.

(Detaylı bilgi için: www.caef.eu

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.