Bakanlıkların Katılımıyla Karbon Düzenleme Mekanizması Hakkında Seminer Düzenledi

Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Sanayi Odası'nın sunumlarıyla, özel sektör temsilcilerine yönelik AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Bilgilendirme Semineri 23 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

1000'e yakın katılımcıyla gerçekleştirilen webinarda, AB SKDM ve geçiş dönemi raporlama yükümlülüklerinin yanı sıra yeşil dönüşüm destekleri, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği destekleri, ayrıca ülkemizde karbon fiyatlamasına dönük alternatif çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Ticaret Bakanlığı:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İklim Değişikliği Başkanlığı:

İstanbul Sanayi Odası / Rever Akademi:

SKDM’den en çok AB’ye ihracatı yüksek ülkeler etkilenecek

Seminerin açılışında konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, SKDM gibi uygulamaların günden güne yaygınlaştığına dikkat çekerek “AB son dönemde ekonomik büyüme politikalarının merkezine iklim değişikliğiyle mücadeleyi aldı ve Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında uluslararası ticarette ciddi etkileri olacak bir dönüşüm sürecini başlattı. Ancak bu gibi düzenlemelerin AB ile sınırlı kalmadığını görüyoruz. Örneğin Birleşik Krallık da benzer bir düzenlemeyi 2027 yılında hayata geçirmeyi planlıyor. Temel olarak iklim değişikliğiyle mücadele, uluslararası ticaret sistemini dönüştürmeye başladı. Bu süreçte Türkiye’nin rakiplerinden pozitif ayrışarak bu düzenlemelerin getireceği riskleri ve fırsatları iyi değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye 2030’a kadar 100 milyon ton karbondioksit salımını azaltacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Dr. Zafer Demircan ise Türkiye’nin iklim hedefleri doğrultusunda kararlılıkla ilerlediğini belirterek “2030 yılına kadar kamu ve özel sektör tarafında toplam 20 milyar dolarlık bir yatırım hedefliyoruz. Yine 2030’a kadar kümülatif olarak 37,1 milyon ton petrol eşdeğerinde enerji tasarrufu ve 100 milyon ton karbondioksit salımının azaltılması da diğer hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi.

Demircan, “2053 Net Sıfır İklim Hedeflerimiz doğrultusunda enerji arz güvenliğini sağlamak ve dışa bağımlılığı azaltmak için çevreye duyarlı, sürdürülebilir, yerli ve milli enerji kaynaklarını önceliklendirerek hareket etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yeşil dönüşümde öne çıkan teknolojileri üretmesi önem taşıyor

Seminerde söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, yeşil dönüşümün iş dünyası üzerindeki etkilerine değindi. Dönmez, “Sanayi tarafında istihdam konusunda bazı soru işaretleri olduğunu görüyoruz. Özellikle yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeyle bağlantılı olarak istihdamda azalma yaşanacağına dair bir görüş var. Ancak gerçek, bunun tam tersi. Bu süreçte iş gücü piyasasında yeni imkânlar oluşacak. Sanayicilerimizle birlikte bunun üzerinde durmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin yeşil dönüşüm sürecinde yerli üretimin önemine değinen Dönmez, “Yeşil dönüşümü, karbon azaltımını sağlayalım derken teknolojik ürünlerin kullanıcısı olmaktan öteye geçmemiz lazım. Bazı ürünlerin Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerini Türkiye’de gerçekleştirmemiz büyük önem taşıyor. Gerek kendi merkezlerinde gerek Teknopark merkezlerinde yeşil dönüşüme dair neler yapılacağına dair çalışılması çok önemli. Bu teknolojilerin üretimini, dolayısıyla da bu süreçte ortaya çıkacak fırsatları ıskalamamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:(İsoYeşilBlog)

 

 

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

194

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı