Dünya Dökümcüler Birliği WFO Genel Kurulu Online Gerçekleştirildi

Dünya Dökümcüler Birliği, Genel Kurul toplantısını 15 Eylül 2021'de pandemi koşulları sebebiyle hibrit formatta (yüz yüze + çevrimiçi) gerçekleştirdi. Çeşitli ülkelerle büyük saat farkları olmasına karşın toplantı çevrimiçi katılımlarla birlikte önceki dönemlere göre yoğun ilgi gördü.

Yaklaşık bir saat süren toplantıda Derneğimizi Genel Sekreter S. Koray Hatipoğlu ve İş Geliştirme Uzmanı Tunçağ C. Şen Zoom platformu üzerinden temsil etti.

TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Umur Denizci, 2020 yılı başında devraldığı WFO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2022 yılı başında Huettenes-Albertus Chemische Werke GmbH CEO’su ve Başkanı Sayın Dr. Carsten Kulhgatz’a devredeceğini duyurdu ve toplantı başlangıcında kısa bir konuşma yaptı.

2 yıla yaklaşan Başkanlık dönemi süresince gerçekleştirilen WFO çalışmalarına ek olarak; bu dönemde WFO bünyesinde ilk kez bir Strateji Belgesi hazırlanıp uygulandığı belirten Sayın Denizci, yeni uygulamaların ve birliğin geldiği noktanın tüm paydaşların takdirini topladığını ve WFO’nun değişmeye devam eden yapısıyla birlikte daha büyük başarılara ulaşacağından emin olduğunu belirtti.

Yeni dönemde başkanlığı devralacak olan Sayın Kuhlgatz’a başarılar dileyen ve sonrasında tüm katılımcılara hoş geldiniz mesajı ileten Denizci, WFO yönetimine ve sekretaryasına bu süre boyunca sağladıkları destekten ve yakın çalışma ortamından dolayı teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Sonrasında WFO Sekretarya ekibi tarafından komite ve çalışma grupları faaliyetlerine dair bir dizi sunum gerçekleştirildi.

WFO 2021-2023 stratejik planı hakkında bilgi verildi ve kullanılmış döküm kumları üzerine önceki dönem WFO Başkanı Mark Fenyes'in (Omega Sinto) başkanlık ettiği çalışma grubu faaliyetlerinin önemli bir seviyeye ulaştığı ve aynı hızda devam edeceği duyuruldu.

Ayrıca, yeni dönemde Hammadde, E-Mobilite ve Döküm Sektörü Üzerindeki Etkileri, Medya İş Birlikleri temalarında yeni çalışma grupları kurulacağı ifade edildi.

20 yılı aşkın süredir WFO Genel Sekreterliği görevini yürüten Andrew Turner'ın 12 aylık bir süreç sonrasında görevi hâlihazırda sekretarya ekibinin bir parçası olan José Javier Gonzalez’e devredeceği belirtildi. Andrew Turner bu süreçte sekretarya ekibine katkılarını sürdürecek ve 2026 yılında WFO'nun 100. Yıldönümü kutlamalarında da sekreterya ekibiyle işbirliğinde olacak.

Resmi gündem sonrasında üye ülke derneklerinin soruları yanıtlandı. Gelecek dönem stratejilerine dair uzun bir fikir alış verişi yapıldı ve toplantı sona erdi.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.
TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

175

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı