GIFA Fuar Dörtlüsüne Geri Sayım Başladı

Enerji yoğun metalürji endüstrisi için güçlü bir platform olan GIFA, METEC, THERMPROCESS ve NEWCAST 2023 fuar dörtlüsü ecoMetals, karbondan arındırma ve döngüsel ekonomi gibi sıcak konulara odaklanıyor. Türkiye’den de büyük katılımın olacağı fuarlarda 40 TÜDÖKSAD üyesi de yer alacak.

Fuara katılan TÜDÖKSAD Üyeleri için tıklayınız.

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde 12 – 16 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan, dört yılda bir düzenlenen ve dökümhane teknolojisi, metalürji ve ısıl işlem teknolojisinin tüm yelpazesini kapsayan dünyanın önde gelen ihtisas fuarları GIFA, METEC, THERMPROCESS ve NEWCAST, bu yıl özellikle enerji yoğun sektörlerde talep görüyor. Mevcut zorluklar, metal teknolojisi sektöründe dijitalleşmeyi ve sürdürülebilir ve ileriye dönük çözümler arayışını körüklüyor.

Ellinin üzerinde ülkeden 2 binden fazla katılımcı, küresel trendleri ele alacak ve on iki sergi salonunda güncel teknolojiler ve ürünlerin tüm yelpazesini sergileyecek. Bright World of Metals - Metallerin Parlak Dünyası’nın sıcak konuları arasında metalürji endüstrisinin karbondan arındırılması, ecoMetals, döngüsel ekonomi, dijitalleşme, katmanlı üretim süreçleri ve bunlara ilaveten e-mobilite ile hafif otomotiv yapımı bulunuyor.

Messe Düsseldorf GmbH GIFA, METEC, THERMPROCESS ve NEWCAST fuarları Direktörü Malte Seifert; “Mevcut endüstri ortamı göz önüne alındığında, ileriye dönük GIFA, METEC, THERMPROCESS ve NEWCAST sürümleri için hazırız. Avrupa Birliği’nin 2050 İklim Koruma Planı, metalürji endüstrisinin “azmini” test edecek, bu nedenle dünya çapında bir değişim için her zamankinden daha güçlü bir iletişim platformuna ihtiyaç var. Katılımcıların geri bildirimleri, Haziran ayında dört teknoloji ihtisas fuarındaki bir araya gelmenin mutlak önemini gösteriyor” açıklamasında bulundu. Seifert,   “GIFA, METEC, THERMPROCESS ve NEWCAST fuar dörtlüsünde birinci sınıf markaların yanında, çığır açan yenilikler ve fikirlerle büyük dönüşümün üstesinden gelmek için neredeyse tüm tanınmış şirketler Düsseldorf’ta temsil edilecek ve Asya bölgelerindeki seyahat kısıtlamaların gevşetilmesi katılımcı kayıtlarında ek bir artış sağladı. Bu nedenle, profesyonel ziyaretçiler, bu yılki dört ihtisas fuarındaki alışılmış geniş uluslararası katılımı yeniden bekleyebilirler” dedi.  

The Bright World of Metals – Metallerin Parlak Dünyası, sadece katılımcılar açısından değil, aynı zamanda ziyaretçi profili açısından da prestijli adının hakkını veriyor: tecrübeler, fuar misafirlerinin yarısından fazlasının denizaşırı ülkelerden ve Avrupa’nın her köşesinden geldiğini gösteriyor.

ecoMetals – Geleceğe Giden Yol

2011 yılından beri Bright World of Metals’ın ayrılmaz bir parçasını oluşturan Messe Düsseldorf’un ecoMetals Kampanyası, ihtisas fuarı dörtlüsünün özel vurgusunu oluşturuyor. Sürdürülebilirliği teşvik eden bir girişim olarak, döküm ve metalürji endüstrilerinin ekolojik yoluna gönderme yapan ve yenilikçi, sürdürülebilir ve ekonomik olarak rekabetçi teknolojilere yatırım yapan katılımcı şirketleri teşvik ediyor. Profesyonel ziyaretçiler, fuar standlarında ve çevrimiçi portalde sergilenen ecoMetals logosundan çevreye duyarlı yenilikleri belirleyebiliyorlar. GIFA, METEC, THERMPROCESS ve NEWCAST’da ziyaretçiler, ücretsiz günlük rehberli turlar olan ecoMetals Trails ile seçilmiş katılımcılara yönlendirilecekler.  

Yeni teknolojiler, CO2’yi azaltmak ve önlemek için yeni süreçler, yenilenebilir enerjilerin ve kömür yerine hidrojenin artan kullanımıyla, The Bright World of Metals, iklim açısından nötr bir geleceğe giden yeşil bir yolda ilerliyor. 15 ve 16 Haziran 2023 tarihlerinde, 9. Salondaki ecoMetals Forum’da metal endüstrisindeki anahtar dönüşüm temaları ele alınacak. 

GIFA: “Dünyanın 1 Numaralı Döküm Tekniği İhtisas Fuarı ve Teknik Forumu”

Döküm endüstrisi için dünyanın en önemli ihtisas fuarlarından biri olan GIFA, ürün portfolyosuyla ileriye dönük yeniliklerin tüm yönlerini kapsamayı hedefliyor. 12-16 Haziran’da ticari kitle, dökümhane makinaları, döküm parçalar, takım tezgahları, robotik, 3D baskı ve çok daha fazlasını içeren zengin bir ürün yelpazesini görme imkanı bulacak. Çevre koruma ve kaynak tasarrufu ile enerji verimliliği burada önemli bir rol oynayacak. Ayrıca GIFA, dünyanın her yerinden katılımcıları bir araya getiren özel gösteriler, konferanslar, tartışma programları, sunumlar ve etkinliklerden oluşan kapsamlı bir çerçeve programı da sunuyor. Tüm gelişmiş üretim ülkelerinden 900 katılımcı, Salon 10 ila 13 ve 15 ila 17’de yer alacak.

NEWCAST: Yüksek Uluslararası Katılım

Newcast Forum ile 6. Uluslararası Döküm İhtisas Fuarı’nda, yaklaşık 400 katılımcı, 13 ve 14. Salonlarda döküm üretiminin ne kadar küresel olduğunu gösterecek. Burada da, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği ürün yelpazesinin ayrılmaz bir parçası olacak. Türkiye’den de yoğun katılımın olduğu Newcast fuarında pazar liderleri ürünlerini sergileyecek.

METEC: “On Birinci Seferde Başarıya Giden Yolda”

“Uluslararası Metalürji İhtisas Fuarı ve Kongreleri, 2019’daki başarısını bu on birincisiyle de devam ettirecek”: dünyanın dört bir yanından 500’den fazla katılımcı, pik demir, çelik ve NF-metal üretimi ve/veya çelik döküm ve şekillendirmenin yanı sıra çelik, haddehaneler ve demir-çelik tesisleri için ekipman ve bileşenleri Salon 1, 4 ve 5’de sergileyecekler.

Endüstri Devleri THERMPROCESS’de

Yaklaşık yüzde 60’ı yurtdışından olmak üzere yaklaşık 300 katılımcısı ile dünyanın önde gelen ihtisas fuarları arasında yer alan 13. THERMPROCESS, sektörün gündeminde mutlaka gidilmesi gereken bir etkinlik olarak yer alıyor. Endüstrinin bir çok büyük oyuncusu fuarda katılımcı olarak yer alıyor. Dünyanın bir çok yerinden gelen katılımcılar; değerli metaller, sert metaller, seramikler, çelik, ve demir için endüstriyel fırınlar, endüstriyel ısıl işlem sistemleri ve ısıl işlemlerle aynı zamanda yapı elemanları ve ekipmanları, bu segment için işletme ve yardımcı malzemeler ile ilgili teknoloji trendlerini sergileyecekler. Herhangi bir karbon ayak izi bırakmayan ürünler üretmek bir vizyondur – ısıl işlem sektörü ve onun ilk aşama tedarikçileri, ihtisas fuarında ortaklaşa bu konuya odaklanacak. 

The Bright World of Metals

Önde gelen uluslararası Düsseldorf teknoloji ihtisas fuarları GIFA (15. Uluslararası Döküm Sanayi İhtisas Fuarı ve Teknik Forumu), METEC (11. Uluslararası Metalürji İhtisas Fuarı ve Kongreleri), THERMPROCESS (13. Uluslararası Isıl İşlem Tekniği İhtisas Fuarı ve Forumu) ve NEWCAST (6. Uluslararası Döküm Ürünleri İhtisas Fuarı ve NEWCAST Forumu) 2.000’den fazla uluslararası katılımcı ile 12 – 16 Haziran 2023 tarihleri arasında 12 fuar salonunda teknolojik yeniliklerini sergileyecekler. Daha sonra Ren nehri kıyısındaki metropolde ecoMetals, döküm ürünleri, dökümhane teknolojisi, metalürji ve ısıl işlem teknolojisi konuları beş gün boyunca ilgili kitlenin odağında olacak. İhtisas fuarlarına yüksek vasıflı bir destek programı ve çok sayıda Özel Gösteri eşlik edecek.

Fuar Dörtlüsünde Salon Dağılımı

Yönlendirmeyi daha iyi hale getirmek için, salonlar ihtisas fuarları ve odaklanılan konuları içerecek şekilde bölümlendi.

 •   GIFA Salon 10 - 11: Basınçlı döküm ve ilgili ürünler
 •   GIFA Salon 12: Yolluk ve kalıp kanalı teknolojisi, dökümhane kimyası
 •   GIFA Salon 13: Katmanlı imalat, “Technik in Guss” özel gösterisi, GIFA-Treff, GIFA-Forum
 •   GIFA Salonlar 15 – 17: Kalıp, kalıp ve maça yapımı, döküm makine ve ekipmanları
 •   GIFA Salon 16: Robotik

METEC Salon 1: Dövme teknolojisi

 •   METEC Salonlar 1 + 4 + 5: Tesis mühendisliği
 •   METEC Salon 5: Bileşenler ve hammadde tedarikçileri
 •   THERMPROCESS Salon 9: THERMPROCESS ve ecoMetals Forumu
 •   THERMPROCESS Salon 9: FOGI Özel Gösterisi 
 •   NEWCAST: Salonlar 13 – 14, ve NEWCAST-Forumu (Salon 13)

Teknik Etkinlikler, Özel Gösteriler, Endüstri Buluşmaları

 •   GIFA Forumları, 12 – 13 Haziran 2023 (Salon 13, Stand D07)
 •   Gießer-Treff (Dökümcülerin Buluşma Noktası), 12 – 16 Haziran 2023 (Salon 13, Stand C39)
 •   Show Foundry ile Young Talents’ Programme (Genç Yetenekler Programı) , 12 – 16 Haziran 2023 (Salon 13, Stand E50 + F52)
 •   Genç Yetenekler Girişimi  Metals4you, 12 – 16 Haziran 2023 (Salon 16)
 •   Instituteschau (Enstitülerin Gösterisi), 12 – 16 Haziran 2023 (Salon 13, Stand C17)
 •   ESTAD (European Steel Technology and Application Days) (Avrupa Çelik Teknolojisi ve Uygulama Günleri), 12 – 16 Haziran 2023 (CCD Güney)
 •   EMC (European Metallurgical Conference) (Avrupa Metalürji Konferansı), 11 – 14 Haziran (CCD Güney)
 •   FOGI Özel Gösterisi, 12 – 16 Haziran 2023 (Salon 9, Stand C42)
 •   Temalı Enerji Geçiş Günü, 12 Haziran 2023 (Salon 9, Stand D74)
 •   THERMPROCESS FORUM, 13 – 14 Haziran 2023 (Salon 9, Stand D74)
 •   VDMA TechTALK, 15 Haziran 2023 (Salon 9, Stand D74)
 •   ecoMetals Forum, 15 – 16 Haziran 2023 (Salon 9, Stand D74)
 •   DGFS Toplantısı, 12 Haziran 2023 (X Odası)
 •   NEWCAST FORUM, 14 Haziran 2023 (Salon 13, Stand D07)
 •   NEWCAST Ödülü, Ödül Töreni 14 Haziran 2023’te (Salon 13, Stand D07)
 •   CAEF Forum, 15 Haziran 2023 (Salon 13, Stand C49)
 •   Alman Döküm Endüstrisi İnovasyon Ödülü takdimi, 15 Haziran 2023 (Salon 13, Stand D07)
 •   WFO Forum, 15 Haziran 2023 (Salon 13, Stand D07)
 •   Döküm Tarihi Kolokyumu, 16 Haziran 2023 (Salon 13, Stand D07)
 •   Technik in Guss (Dökümde Tekniği), 12 – 16 Haziran 2023 (Salon 13, Stand C27)
 •   BDG/FVG/VDG Genel Kurulları, 15 Haziran 2023
 
 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

191

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı