Gifa / Metec / Thermprocess / Newcast 2019 Fuarları Gerçekleştirildi

The Bright World of Metals – Metallerin Parlak Dünyası mottosu ile dünyanın birçok noktasından katılımcı ve ziyaretçilerin bir araya geldiği GMTN fuar dörtlemesi 25-29 Haziran tarihlerinde Düsseldorf'ta gerçekleştirildi.

Fuar her zaman olduğu gibi bu yıl da dökümcüler, tedarikçiler, döküm alıcıları, üniversiteler, birlikler gibi tüm iş ortakları için yeni projelerin konuşulduğu ve bir araya gelindiği en büyük platform olma özelliğini devam ettirdi. Ayrıca, endüstrideki en yeni gelişmelere, yeni teknolojilere ve birçok yeni hizmete dair yapılan paylaşımlar ve gösteriler büyük ilgiye sahne oldu.

Metal endüstrisi paydaşları kendi alanlarındaki gelişmeleri ve fırsatları sergileme ve izleme imkanı buldular. Toplamda 2360 katılımcı firmanın bulunduğu ve 118 ülkeden 72.500 üzerinde ziyaretçinin kayıt yaptırdığı GIFA, METEC, THERMPROCESS ve NEWCAST fuarları 2015 yılındaki ziyaretçi seviyesinde gerçekleşti. En çok uluslararası ziyaretçiler sıralamasında Asya kıtasından gelen ziyaretçiler göze çarparken İtalya, Türkiye, Japonya, Fransa ve Rusya'dan gelen ziyaretçi sayıları da dikkat çekti.

Metalurji ticaret fuarı dörtlüsü bir kez daha trendlerin ve inovasyonun itici gücü olduğunu kanıtladı. Katmanlı üretim, dijitalleşme ve Endüstri 4.0 mega trendleri bütün fuar salonlarını birleştiren ana temal olarak dikkat çekti ve bu trendler ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılandı. Öne çıkan diğer konular ise Ecometals Trails şovunda da görüldüğü gibi enerji verimliliği ve kaynak tasarrufu olarak öne çıktı.

GIFA

Dünya döküm üretiminin 100 milyon tonu aştığı ve sektörü derinden etkileyecek yapısal dönüşümlerin kapıda olduğunu her gün daha belirgin şekilde hissettiğimiz bu dönemde döküm sanayiine yönelik ileri teknoloji çözümlerin sergilendiği stantlar büyük ilgi çekti. Dökümhane verimliliğini ve üretimin kalitesini artıracak döküm teknolojileri, dökümhane makinaları, 3D yazıcıların dökümhane proseslerine getirdiği yenilikler, kalıplama hatları, maça makinaları, kimyasallar, refrakter malzemeler, ocaklar, alyajlar gibi metal döküm sektörünün bileşenlerindeki yenilikleri izledik. Sektörümüzün gelecekteki yapısını bugünden tahmin edecek ipuçlarını yakalayabildik.

Bu yılki Gifa’nın çok yoğun geçtiği, küresel ilginin de yüksek olduğu herkes tarafından tespit edildi. Çok çeşitli ülkelerden gelen yüksek profildeki ziyaretçi sayısı her şeyden önce dijitalleşme, otomasyon, katmanlı üretim ve kaynak verimliliğine verilen önemi kanıtlar nitelikteydi. Gifa / Metec / Thermprocess / Newcast ticaret fuarlarının küresel seviyede lider statüsünü güçlendirdiğini gözlemlendi. Katılan Türk firmalarımız da katılımdan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. GIFA 2019’u önceki yıllardan çok daha fazla Türk dökümcüsünün ziyaret ettiğini gözledik.

Gifa fuarına katılan temsilcilerimiz; Aveks, BDM Bilginoğlu, Çukurova Kimya, HM Ankiros, İndemak, Metko HA, Tosçelik Granül, üyelerimizin temsilciliğini yaptığı kuruluşlar ise; Agtos, ASK Chemicals, Benetlab, Convitec, DISA, Didion, Elkem, Ferropem, Fritz Hansberg, GTP Schafer, Hüttenes Albertus, HWS, Henschel, Heraeus Electro-Nite, Holmatro, Idra, Imerys, Inductotherm, Jöst, Jung, Küttner, LK, Laempe, Magma, Maus, Minkon, MTI, Muzzi, Novacast, OBLF, OMSG, Omega, Reichmann, SQ, Straaltechniek, StrikoWestofen, Foseco, Vulkan Inox ve Winoa olarak gerçekleşti.

Fuar dörtlemesi süresince devam eden GIFA Forum, Newcast Forum ve CAEF Forum kapsamında, sektördeki son gelişmelere ve teknolojilere dair gerçekleştirilen sunumlar ilgiyle takip edildi. Sunulan tebliğlere ilişkin özetleri buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

NEWCAST

Bu yıl 5. Kez düzenlenen Newcast Döküm ürünleri fuarına Dernek yönetimi olarak aldığımız karar ile İMMİB’in hazırladığı Grup Katılım organizasyonuyla 13 dökümhanemiz ile birlikte yer aldık. Bunun yanısıra münferit standları ile katılan diğer üye dökümhanelerimiz de izlediğimiz kadarıyla beklentilerin üzerinde ilgiyle karşılaştılar.

Newcast holünde birçok Çinli dökümhanenin katılımcı olduğu bu fuarlarda (Katalogdaki sayı 583 firma) Türk firmalarına karşı oldukça yoğun ilgi yaşandı. İlk 3 gün tüm stantlarda kalabalık ziyaretler, karşılıklı görüşmeler, yeni tanışmalara şahit olduk.

Tüdöksad Grup standında; Akdaş Döküm, Aslar Pres, Ayhan Metal, Boran Çelik, Burdöksan, Çelikel Alüminyum, Demisaş Döküm, Denizciler Dökümcülük, Ertuğ Metal, Gedik Döküm, İğrek Makina, Sümer Çelik, Trakya Döküm;

Münferit stantlarıyla katılan;  As Çelik, Atik Metal, Dirinler Döküm, Körfez Döküm, Kutes Metal, Pınar Döküm, Şenkaya Çelik Döküm Türk döküm sanayinin temsilcileri olarak yer aldılar.

Newcast fuarı Milli Katılım organizasyonun başarılı bir şekilde yürütülmesinde İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçı Birliği Yönetim Kuruluna ve Birlik çalışanlarına katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

METEC

Fuarının Türk katılımcıları ise Anadolu Döküm ve Hisar Çelik olarak gerçekleşti.

TÜDÖKSAD Faaliyetleri

Derneğimiz fuar dörtlemesinin Gifa ve Newcast kısımlarında iki ayrı stand ile katılım gerçekleştirdi. Gifa bölümünde üyemiz HM Ankiros Fuarcılık ile Hol 13 A 15 numaralı ortak bir stand düzenlerken, Newcast fuarına İMMİB'in organize ettiği grup katılım alanında Hol 14 C34/1 numaralı alanı ile katılım gerçekleştirdi ve üyeleri ile birlikte Türk Döküm Sektörünü tanıtıcı faaliyetlerini burada da sürdürdü.

Gifa / Metec / Thermprocess / Newcast fuar dörtlemesi için Derneğimiz tarafından revize edilen, üye dökümhanelerimiz ve tedarikçi üyelerimiz hakkında kısa bilgiler içeren Üye Rehberimiz fuar boyunca ziyaretçilerimize ücretsiz olarak dağıtıldı. Fuar boyunca yoğun ilgi gören ve tükenen üye rehberimize ek olarak dergimiz TürkDöküm de tanıtıldı. Standımız fuar boyunca büyük ilgi gördü.

Derneğimize üye olma isteğinde olan kuruluşlarımıza faaliyetlerimiz ve üyelerimize sunduğumuz imkanlar hakkında bilgi verildi ve gösterdikleri ilgiye teşekkür edildi. Ayrıca, Türkiye pazarına girmek isteyen ekipman ve sarf malzemesi üreticisi kuruluşlara da sektörümüz hakkında genel bilgiler verildi.

Yabancı ülke dernekleri temsilcilerinin yanısıra Dünya Dökümcüler Birliği WFO ve Avrupa Dökümcüler Birliği CAEF temsilcileri ile temaslar ve fikir alışverişleri gerçekleştirildi. Dünya Dökümcüler Birliği WFO Eğitim ve Mesleki Gelişim Çalışma Grubu toplantısı ise 27 Haziran Perşembe günü fuar alanında gerçekleştirildi.

Toplantıya derneğimizi temsilen Genel Sekreter Serter Koray Hatipoğlu ve İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ Cihangir Şen katıldı. Toplantıda WFO tarafından gerçekleştirilen ülkeler bazında Mesleki Eğitim Programları Araştırma Anketi'ne dair son durum hakkında bilgi verildi ve yol haritası üzerinde fikir alış verişi gerçekleştirildi. Üye ülkeler mesleki eğitim üzerinde yaptıkları son çalışmalar hakkında tanıtım yaptı. Özellikle internet üzerinde hayata geçirilen çevrimiçi yüksek lisans programları E-Cast, Foundry Master ile Birleşik Krallık'ta faaliyete geçirilen Ulusal Döküm Eğitim Merkezi projeleri büyük dikkat çekti.

27 Haziran Perşembe günü akşamı Newcast 14. Hol'de bulunan grup alanında fuar bitiminde ziyaretçiler bir kokteyl düzenlendi.

Kokteyl sonrasında ise YK üyemiz ve Demisaş Döküm Genel Müdürü Sn. Emre Giray, Demisaş Döküm Teknik Genel Müdür Yardımcısı Sn. Yaşar Uğur Akı, Ay Döküm Planlama Birimi Müdürü Sn. Kumru Yavuz ve Derneğimiz İş Geliştirme Sorumlusu Tunçağ Cihangir Şen ülkemizi temsilen İtalya Ticaret Ofisi ve İtalya Döküm Tedarikçileri Birliği AMAFOND organizasyonunda düzenlenen akşam yemeğine katıldı.

 

 

 

 

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.
TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

176

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı