İtalyan Dökümcüler Birliği’nin Türkiye Ziyareti Başarıyla Tamamlandı

İtalyan Dökümcüler Birliği ASSOFOND’un geniş çaplı Türkiye ziyaret programı başarıyla tamamlandı. TÜDÖKSAD Genel Sekreteri Tunçağ Şen, 25-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen bu önemli ziyaret süresince 10 kişiden oluşan heyete eşlik etti.

Ziyaret programı, İtalyan heyetinin 25 Mayıs'ta İstanbul Havalimanı'na varışı ile başladı. Heyet, 26 Mayıs'ta İstanbul'un tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfetti ve akşamında TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

27 Mayıs'ta, İtalyan temsilciler ve TÜDÖKSAD ekibi, ülkemizin önde gelen dökümhanelerinden Ferro Döküm’ü ziyaret etti. Öğle yemeği sonrası, İtalyan heyeti Döktaş Dökümcülük Orhangazi tesislerine geçti ve günü Döktaş yöneticileriyle bir akşam yemeğinde tamamladı.

28 Mayıs'ta heyet, Ekstra Metal’i ziyaret etti ve ardından Lotus Döküm İşleme Fabrikasını gezdi. Gün, Ekstra Metal yöneticileriyle yapılan akşam yemeği ile sona erdi.

Ziyaretin son günü olan 29 Mayıs'ta, İtalyan heyeti Erkunt Sanayi tesislerini ziyaret etti ve heyet öğleden sonra Esenboğa Havalimanı’na hareket etti.

Ziyaret sonrasında, Türkiye Metal Döküm Sanayi temsilcileri “İtalyan Dökümcüler Birliği ile olan bu etkileşim iki ülke arasındaki döküm sanayi bağlarını daha da güçlendirdi ve önemli iş birliklerine zemin hazırladı” şeklinde geri bildirimlerde bulundular.

Etkinlik, katılımcılara Türkiye'nin döküm sektöründeki kapasitesini ve yeteneklerini ilk elden görme fırsatı sundu.

Bu ziyaret, Türkiye ve İtalya arasındaki sektörel iş birliğini ve kültürel alışverişi pekiştirme açısından büyük önem taşıyor.

TÜDÖKSAD, bu tür uluslararası iş birliklerinin Türk döküm sanayinin gelişimi ve global pazardaki konumunun güçlenmesi adına kritik olduğuna inanarak uluslararası ilişkileri geliştirmek için projeler geliştirmeye devam ediyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

200

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı