Mart 2024 Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Yayımlandı

Mart 2024'te Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi (FISI) üst üste üçüncü kez artış yaşayarak 95.8 endeks puanına yükseldi. Endeks bir önceki ay 94.0 seviyesindeydi.

Avrupa Döküm Sektöründeki olumlu eğilim, biri istatistiksel diğeri ekonomik olmak üzere iki temel faktöre bağlanabilir. İlk olarak, Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksinin önceki aylarda dibe vurduğu ve yukarı yönlü bir yörüngeye doğru kaydığı görülüyor. İkinci olarak, Avrupa'daki birçok dökümhane geçtiğimiz yıl üretim kapasitelerini azalttı. Özellikle hammadde fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşandığı için 2023 yılı boyunca bu tansiyon bazı bölgelerde hafiflemeye başladı.

Sektör toplu olarak Brüksel'deki politika yapıcılardan bir destek bekliyor. Ancak, bu çok ihtiyaç duyulan teşvikin, yeni seçilen Avrupa parlamentosu ve komisyon üyelerinin görevlerine başlayacağı sonbahar aylarına kadar gerçekleşmeyebileceğini belirtmek önemli. Bu arada, sektör paydaşlarının devam eden zorlukları ele alma konusunda dikkatli ve proaktif olmaları gerekiyor. Bunu yaparak sektörün zorluklar karşısında dayanıklılığını koruyabilmesini güvence altına almak mümkün olabilir şeklinde düşünülüyor.

Bu arada Ticaret Eğilim İndeksi (BCI) de kayda değer bir artış göstererek -0,30 endeks puanına ulaştı. Bu, indeksin kritik eşik olan 0 endeks puanının altında kaldığı üst üste dokuzuncu aya işaret etmekte. BCI'daki olumlu eğilim temel olarak ihracat sipariş defteri seviyelerinin değerlendirilmesindeki iyileşmeden kaynaklansa da bu konudaki zorlukların devam ettiğinin bir yansıması. Buna ek olarak, önümüzdeki aylara ilişkin satış fiyatı beklentileri artış göstererek BCI'daki artışı destekliyor.

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

199

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı