Metal Döküm Sektörümüzün Malezya İle İşbirliği Olanakları

Malezya’daki döküm ve diğer ilgili sektörlerle işbirliği olanakları konusunda MIDA (Malezya Yatırım Geliştirme Ofisi) yetkilileriyle Dernek Merkezimizde, 20 Haziran 2019 tarihinde bir toplantı gerçekleştirdik.

Genel Sekreterimiz S.Koray Hatipoğlu’nun selamlama konuşmasından sonra MIDA Türkiye Bölge Direktörü Awangku ve CEO Yardımcısı Arham Abdul Rahman, ziyaretlerinin amacı hakkında kısa bilgiler paylaştı.

Malezya’da yatırım yapılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirmek ve istekli firmalara her türlü desteği sağlamak amacıyla kurulan devlet kuruluşu MIDA üretim ve hizmet sektörlerine yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. Aralık 2018 itibariyle üç Türk firmanın Malezya’da gerçekleştirdiği yatırımların sağladığı istihdam 400 kişiye, ekonomik büyüklüğü 235 milyon Euro’ya ulaşmış.

Asya Ülkeleri İle Serbest Ticaret Anlaşmasına Sahip Malezya Ciddi Ortaklık Fırsatları Sunuyor

CEO Yardımcısı Arhan Abdul Rahman, metal döküm ve dövme sektörleri özelinde ülkelerinde üretime yönelik büyük bir açığın olduğunu belirterek Asya ülkelerinin büyük bir çoğunluğu ile serbest ticaret anlaşmalarına sahip olmaları sebebiyle %1’in altında vergi oranlarıyla ticaret yapma avantajına sahip olduklarını söyledi. Bunun, Türkiye metal döküm sektöründe faaliyet gösteren firmalar için ciddi bir fırsat olduğunun altını çizerek firmalarımızla her türlü ortak proje geliştirilmesine açık olduklarını belirtti.

Metal Döküm Sektöründeki 95 Firmanın Çoğu Yüksek ve Alçak Basınçlı Döküm Yapıyor

Derneğimizin İş Geliştirme Uzmanı Tunçağ Şen’in, Türk Döküm Sektörü hakkında yaptığı bilgilendirmenin ardından MIDA Makine ve Metal Bölümü Direktörü Shahrol Shahabudin ve Direktör Yardımcısı Hishamuddin Hashim, ülkelerindeki metal döküm ve ilgili sektörleri hakkında sunum gerçekleştirdiler. Ülkelerinde metal döküm sektöründe faaliyet gösteren 95 firmanın çoğunluğunun yüksek ve alçak basınçlı döküme yoğunlaştığını, kum dökümün yalnızca özel siparişlere yönelik yapıldığını ve ürünlerin daha çok otomotiv ve Telekom sektörlerinde kullanıldığı bilgilerini paylaştılar.

Metal Döküm Sektöründe Ciddi Yatırım Beklentisi

Ziyaret heyeti toplantı ile birlikte tesis ziyareti de talep etmiş, biz de bunu İstanbul ve çevresindeki üye firmalarımızla paylaşmıştık. Ancak heyetin zaman kısıtından dolayı, ziyaret talebine olumlu yaklaşan üyelerimizi Dernek merkezimizde gerçekleştirdiğimiz toplantıya davet ettik. Mes Döküm’den Üretim Şefi Muzaffer Topçu ile Üretim Mühendisi Birkan Çapanoğlu, Çemaş Döküm’den de Özel Müşteri Yöneticisi Onur Ozan Atila, şirketleri hakkında kısa birer sunum yaptı.

Toplantının sonunda MIDA yetkilileri, ortak projeler geliştirilmesine yönelik daha uzun süreli ziyaret planladıklarını ve bu kez tesis ziyareti de yapabileceklerini belirterek yatırım ve her türlü işbirliği konusunda sektörümüz firmalarına yaptıkları daveti yinelediler.

Ajansın sunumuna buradan ulaşabilir, olası işbirliği talepleri konusunda Derneğimiz Genel Sekreteri S. Koray Hatipoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

 

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.
TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

176

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı