Metalurji Sektöründe Çalışan Güvenliği ve Esenliği Sempozyumu Gerçekleşti

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi tarafından 16-17 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul HALİÇ Kongre Merkezi'nde düzenlenen Metalurji Sektöründe Çalışan Güvenliği ve Esenliği Sempozyumu, iş sağlığı, çalışan güvenliği ve esenlik konularının geniş perspektiften ele alındığı verimli bir etkinlik oldu.

Sempozyumun “İSG’de Liderlik” başlıklı açılış paneline METEM Yürütme Kurulu Başkanı Sn. Ata ÖZDEMİRLER moderatörlük yaparken, Çolakoğlu Metalurji CEO'su Sn. Ugur Dalbeler, Efesan Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Kadir EFE ve World Steel Association Sürdürülebilir Üretim Direktörü Sn. Andrew Purvis panelist olarak katılarak İSG kültürü hakkındaki görüşlerini paylaştılar.

Sn. Efe, ''İSG'de Liderlik'' başlıklı panelde çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamanın en önemli görevlerden biri olduğunu belirti. Ayrıca, tüm çalışanlara bu konuda gerekli bilinci aşılamak amacıyla eğitimler düzenlenmesi ve uluslararası kabul görmüş yönetim sistemi standartlarına ulaşılması gerektiğini vurguladı.

Derneğimizin Genel Sekreteri Tunçağ Cihangir Şen, "Metal Döküm Sektöründe Döngüsel Ekonomi ve Yeni Nesil İnsan Kaynakları Yönetimi" başlığında bir bildiri sunumu gerçekleştirdi ve CHROMAFOR E-Öğrenme Platformunu tanıttı.

Ayrıca, Dernek üyelerimiz Ferro Döküm - Yasin Yıldız, Döktaş Dökümcülük - Onur Garipoğlu ve Erkunt Sanayi - Berivan Boduroğlu, sempozyumda farklı konular özelinde sunumlar gerçekleştirdiler.

Konu başlıkları ise sırasıyla "Bir Dökme Demir Dökümhanesinde İyi İSG Uygulamaları", "Engelli Çalışanların, Sağlık Kurulu Raporlarındaki Engel Oranı Değerleri Kullanılarak Bir Risk Değerlendirme Yöntemi Geliştirilmesi" ve "Metal Sektörü Bakım Faaliyetleri İçin Kilitleme Etiketleme Uygulamaları" şeklindeydi.

Ayrıca, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği olarak standımızla (A07 numarası) sempozyuma katılım sağladık. Ziyaretçiler, standımıza gelerek döküm sektörü ve İSG çalışmaları hakkında bilgi edinme fırsatı buldular.

 
 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

200

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı