Rusya, Türkiye’nin Pik Demir İthalatını ‘Vurdu’

Pik demir ithalatının yapıldığı Ukrayna’daki fabrikaların Ruslar tarafından vurulması, Türk metal döküm sektörünün tedarik sürecini baltaladı. Konu hakkında Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği girişimlerde bulunarak konuyu hem devlet yetkililerine hem de basına aktardı. Basında büyük yankı uyandıran bu haber birçok kanalda manşetten verildi.

Ayrıca, ST Endüstri Radyo’da “Çetin Ünsalan ile Reel Piyasalar” programına konuk olan Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Umur Denizci, Türkiye Metal Döküm Sektörü ve Rusya- Ukrayna krizinden kaynaklı önümüzdeki süreçte özellikle pik tedariki konusunda doğabilecek problemler hakkında bilgi vererek çözüm önerilerini sıraladı.

Genel Sekreterimiz Koray Hatipoğlu ise 28 Mart Pazartesi günü Habertürk kanalına konuk olarak; metal döküm sektörünün ülkemizdeki tüm sanayi dallarının bel kemiği olduğuna dikkat çekti ve tedarik zincirinde yaşanabilecek herhangi bir sıkıntının ciddi sonuçlar doğuracağını ifade etti. Buna karşın, aylık 60 - 100 bin ton arasında yapılabilecek yerli pik demir üretim sayesinde metal döküm sektörünün söz konusu dalgalanmaları başarıyla yönetebileceğini düşündüklerini söyledi.

Konuyla ilgili girişimlerini sürdüren TÜDÖKSAD, geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ilettiği resmi yazı ve detaylı raporlarla birlikte gelişmeleri yakından takip ediyor. Bakanlıktan alınan son bilgilere göre, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Büyükdede nezdinde konuyla ilgili incelemeler devam ediyor. Ayrıca, Kardemir ve Oyak Holding bünyesindeki İsdemir ve Erdemir kuruluşlarıyla temasların sürdüğü ifade edildi.

 

 Haberin yer aldığı basın organları; BorsaGündemDünya, DemirÇelikStore, Halk TV, Muralsandmore.co.uk, GlbNews, SteelOrbis, Ulusal24, STEndüstri, SubconTurkey, İnvestingHaber

 

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

191

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı