Şubat 2024 Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi Yayımlandı

Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi, Şubat ayında üst üste ikinci yükselişinin ardından 94 endeks puanına ulaştı.

Şubat 2024'te, Avrupa Döküm Sektörü Eğilim İndeksi (FISI) 94,0 endeks puanına yükselerek sevindirici bir artış yaşadı. Bu gelişme FISI için art arda ikinci artışı yansıtırken, endeks bir önceki ay 92.9 iken 1.1 puanlık artışla 94.0'a ulaştı.

İndeksteki artış kısmen tedarik piyasalarındaki durumun ılımlı hale gelmesine bağlanarak baskıların hafiflemeye başladığına işaret ediyor. Hammadde fiyatlandırma dinamikleri yeni bir normale oturmuş olup, pandeminin başlangıcından önce gözlemlenen seviyelerin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Bununla birlikte, genel duruma dair risklerin devam ettiğini ve aşılması gereken önemli engeller olduğunu vurgulamak önemli. Sektör, dalgalanan talep ve küresel ekonomik belirsizlikler gibi süregelen zorluklarla karşı karşıya. Bu faktörler mevcut iyileşmenin kırılganlığının altını çiziyor ve sektörü istikrara kavuşturmak ve güçlendirmek için sürekli çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Şubat ayındaki küçük iyileşme olumlu bir işaret olsa da, Avrupa döküm endüstrisinin önünde hala zorlu bir yol olduğunu unutmamak önemli. Tetikte olmak ve proaktif adımlar atmak, devam eden zorluklarla başa çıkmak ve sektörün zorluklar karşısında güçlü kalmasını sağlamak için hayati önem taşıyor.

Bu arada Ticaret Eğilim İndeksi (BCI) -0,42 endeks puanı ile Ocak ayındaki değerini koruyarak değişmedi. Bu, indeksin kritik eşik olan 0 endeks puanının altında kaldığı üst üste sekizinci aya işaret ediyor. Bir kez daha, BCI'daki olumsuz eğilim esas olarak ihracat sipariş defteri seviyelerinin değerlendirilmesinden kaynaklanmakta olup, bu alandaki süregelen zorlukların bir yansıması olarak görülüyor.

Orta Doğu ve Ukrayna gibi bölgelerde süregelen jeopolitik gerilimler bu gidişat üzerinde önemli bir etki yaratmaya devam ederek BCI’daki durgunluğun sürmesine katkıda bulunuyor.

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

194

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı