TÜDÖKSAD Çelik Döküm Komitesi Toplantısı Çimsataş’ta Yapıldı

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Çelik Döküm Komite toplantısı 21 Aralık 2023 tarihinde Çimsataş ev sahipliğinde Mersin’de yapıldı.

Çelik Döküm Komitesi toplantısına; Komite Başkanı Silvan Sanayi Teknik Müdürü ve TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özalp, Çimsataş’tan Genel Müdür Fatih Erdoğan ile birlikte Necmettin Acar, Kazım Çakır, Buğra Erbakan, Akmetal Metalurji’den Serhat Adışen, Erhan Aydöner, Bülent Akkayaoğlu, Aslankaya Döküm’den Fahrettin Aslankaya, İbrahim Aslankaya, Bünsa’dan Türkyılmaz Duman, Ahmet Güner, Boran Çelik’ten Gökhan Gülenç, Yılkar Döküm’den Faruk Yıldırım, Fikret Yıldırım ve TÜDÖKSAD Genel Sekreteri Tunçağ Cihangir Şen ile TÜDÖKSAD İşletme Müdürü Seyhan Tangül Yılmaz katıldı.

Çimsataş Genel Müdürü M. Fatih Erdoğan’ın sunumuyla başlayan TÜDÖKSAD Çelik Döküm Komite toplantısı TÜDÖKSAD Genel Sekreteri Tunçağ Cihangir Şen’in sunumuyla devam etti.

M. Fatih Erdoğan, Çimsataş’ın kuruluşundan bugüne önemli kilometre taşlarını anlatarak mevcut durumu ve hedeflerini katılımcılara aktardı. Tunçağ Cihangir Şen ise TÜDÖKSAD’ın sektörün gündeminde olan konularla ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı.

Şen sunumunda Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde son dönemde gündemde olan “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması” ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde yapılan çalışmaları ve TÜDÖKSAD’ın bu çalışmalara sunduğu katkıları katılımcılara aktardı. Katılımcılar da konuyla ilgili fikirlerini aktararak konunun önemini vurguladılar.

Sunumların ardından tüm katılımcılar, çelik döküm sektörünün 2023 yılı değerlendirmesini yaparak 2024 yılı beklentilerini ürün verdikleri sektörler üzerinden değerlendirdiler. 2023 yılının son çeyreğe kadar genel olarak beklentileri doğrultusunda geçtiklerini aktaran Komite üyeleri, son çeyrekte siparişlerin bir miktar düştüğünü belirttiler.

2024 yılı ilk çeyreğinin de 2023 yılı son çeyreğine paralel geçeceğini vurgulayan katılımcılar, sonrasında bir toparlanma olacağını ve 2024 yılının da önceki yıla benzer geçeceği beklentisinde olduklarını söylediler.

Sektördeki ortak problemler konusunda da fikirlerini beyan eden Çelik Döküm Komitesi katılımcıları, nitelikli iş gücü ihtiyacı ve girdi maliyetleriyle artan işçilik maliyetlerinin rekabette sektörü negatif etkilediğini belirttiler.

Toplantının ardından öğle yemeği yiyen katılımcılar, sonrasında Çimsataş yetkilileriyle birlikte dökümhane, dövmehane ve işleme tesislerini gezerek yapılan çalışmaları yakından görme fırsatı yakaladılar. TÜDÖKSAD Çelik Döküm Komitesi Başkanı Mehmet Özalp, toplantıya ev sahipliği ve gösterdikleri misafirperverlikten dolayı Çimsataş Genel Müdürü M. Fatih Erdoğan’a ve Çimsataş ailesine tüm katılımcılar adına teşekkürlerini sundu.

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

202

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı