TÜDÖKSAD ve Wheelabrator Yetkilileri Toplantıda Buluştu

Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kadir Efe, üyemiz Metamak Metalurji ile Türkiye temsilcisi olduğu Norican Group'a bağlı Wheelabrator GmbH firması yetkililerini 9 Mayıs 2023 Salı günü Dernek Merkezimizde ağırladı.

Toplantıya Metamak Metalurji Genel Müdürü Yıldırım Avcı, Satış ve Pazarlama Müdürü Elvan Erdoğan, Wheelabrator tarafından Norican Avrupa Satış Sonrası Kıdemli Başkan Yardımcısı Markus Bremer ve Norican Doğu Avrupa Satış Sonrası Başkan Yardımcısı Polina Asanova ile Ferro Döküm Proje Geliştirme Müdürü Selen Efe katıldı.

TÜDÖKSAD personelinin de hazır bulunduğu toplantıda, Türkiye Metal Döküm Sektörü'ndeki güncel durum, trendler, gelişmeye açık yönler ve olası iş birlikleri ele alındı.

Başkanımız Sayın Kadir Efe, Meta-Mak ve Wheelabrator yetkililerine Türkiye ekonomisi ve metal döküm sektörünün mevcut durumu hakkındaki tespitlerini aktararak sektörün geleceğine dair görüşlerini paylaştı. Yatırımların hızla devam ettiğini vurgulayarak sektörün sağlıklı bir şekilde büyümesinde bilgi paylaşımının ve yenilikçi yaklaşımın önemli olduğunu belirtti.

Daha sonra, TÜDÖKSAD İş Geliştirme Direktörü Tunçağ Cihangir Şen metal döküm sektörümüzün 2022 yılına ait üretim, ihracat ve büyüme istatistiklerini gösteren grafikler ve bilgiler paylaştı.

Toplantıda, Avrupa Yeşil Mutabakatı, sürdürülebilir üretim ve karbon ayak izi, SBTi (Science Based Targets Initiative - Bilime Dayalı Hedefler girişimi) ve iklim bilimini temel alan şekilde metal döküm sektöründe emisyon azaltımı ve net sıfır hedeflerinin belirlenmesi ve teşvik edilmesi konuları öne çıkanlar arasındaydı.

Ülkemiz döküm sanayisindeki çarpıcı büyüme rakamları ve istatistikler göz önüne alındığında sürdürülebilirlik ve emisyonların azaltılmasıyla ilgili olarak yapılacak çalışmaların çok önemli olduğu konusunda fikir birliğine varıldı.

Son olarak, ilerleyen dönemlerde TÜDÖKSAD Akademi bünyesinde geliştirilebilecek projeler hakkında fikir alışverişi yapıldı.

Toplantının sonunda Başkanımız Kadir Efe, misafirlerimize bir hediye takdim etti ve hatıra fotoğrafı çekildi.

 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

194

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı