TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Nisan Ayı Olağan Toplantısı Gerçekleştirildi

TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Nisan Ayı Toplantısı 12 Nisan Pazartesi Günü Online Olarak Gerçekleştirildi.

Toplantıya Genel Sekreterimiz Serter Koray Hatipoğlu’nun Derneğimizin son dönemdeki faaliyetleri hakkında bilgiler paylaştığı sunumuyla başlandı.

Derneğimizin resmi makamlar ve kamu nezdindeki devam eden girişimlerinin yanı sıra özellikle Yatırım Teşviklerinin değerlendirme süreçleriyle ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne iletilen bilgi raporuna ve taleplerimize değinildi.

Sayın Hatipoğlu metal döküm iş kolundaki yatırımların Devlet desteklerinden yararlanmasına yönelik değerlendirme süreçlerinin Madencilik Daire Başkanlığı yerine Sanayi İmalat Daire Başkanlığı tarafından yürütülmesi talebimize Bakanlık yetkililerinin olumlu cevap verdiğini belirtti.

Ayrıca, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlarının (G.T.İ.P.) güncellenmesine yönelik çalışmalarımızda sona gelindiğini ve yakında ilgili makamlar nezdinde başvurular yapılacağını belirtti.

23 Mart 2021 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleşen Metal Sanayi Teknik Komitesinin (Metal-Tek) onuncu toplantısı ve 25 Mart 2021 tarihinde İDDMİB, TİM ve Derneğimizin katkılarıyla gerçekleşen Döküm Sektörü toplantısı hakkında bilgiler vererek sektörümüzün tüm taleplerinin bu mecralarda da dile getirildiğini vurguladı.

Sonrasında İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ C. Şen, gündemin başındaki konulardan AB Yeşil Mutabakatıyla ilgili gelişmeler ve TÜDÖKSAD AB Yeşil Mutabakatı Çalışma grubunun faaliyetleri hakkında bilgiler paylaştı.

Çalışmalarını yoğunlaştıran TÜDÖKSAD AB Yeşil Mutabakatı Çalışma grubunun faaliyetleri ve yapılması planlanan sektörel kıyaslama çalışması hakkında bilgi verildi.

TÜDÖKSAD’ın ortağı olduğu AB Destekli CHROMAFOR Projesinin gidişatına dair detaylar paylaşıldı.

Toplantının devamında İş Geliştirme Uzmanı Tunçağ Şen ve Tüdöksad Akademi Eğitim Danışmanı Seyfi Değirmenci, pandemi sürecinde çevrimiçi olarak devam edilen TÜDÖKSAD Akademi bünyesindeki seminer faaliyetlerine dair bilgiler paylaştı.

Son olarak İşletme Müdürümüz Seyhan Tangül Yılmaz; üye aidatları, mevcutlar ve tüm mali durum hakkında bilgileri paylaştı.

Yönetim Kurulu üyelerinin görüşleri ve gelecek döneme dair öngörüleri sonrasında bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısı tarihinin belirlenmesiyle toplantı sona erdi.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.
TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

176

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı