WFO

Dünya Dökümcüler Birliği (WFO) bünyesinde 2021 yılı içerisinde düzenlenecek webinarların ilki "Döküm Sektöründeki Başarılı Kadınlar & Sektör Değerlendirmesi" temasıyla 5 Mart Cuma günü Zoom üzerinden gerçekleşti.

Foundry Trade Journal dergisi editörü Lynn Postle moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak; İspanyol Döküm İhracatçıları Birliği Direktörü Marina Giacopinelli, İsveç Dökümcüler Birliği Genel Sekreteri Diana Bogic ve Neenah Foundry (ABD) Kalite Güvence Müdürü Lizeth Medina katıldı.

Toplantı başlangıcında metal döküm sektöründeki kadın çalışan sayısının azlığına dikkat çekildi ve bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler paylaşıldı. İsveç’te düzenlenen sektörel konferanslarda kadın - erkek konuşmacı ve oturum başkanı sayılarının eşit olacak şekilde seçildiği belirtildi. Metal döküm sektörünün daha çok ilgi çekecek şekilde tanıtılmasının ve imajının yükseltilmesinin önemi vurgulandı. ABD’de ise sektörün kadınlar nezdindeki cazibesinin arttırılması için sektörden başarılı rol modeller belirlenerek onlar üzerinden tanıtım ve koçluk çalışmaları yapıldığı ifade edildi.

Sonraki bölümde, pandemi sürecinin sektör üzerindeki etkileri tartışıldı. Karantina ve kısıtlamalarla birlikte iptal olan fuarlar ve diğer etkinlikler neticesinde ticari aktivitelerin azaldığı belirtildi. İspanya temsilcisi Giacopinelli, bu süreçte dijital pazarlamanın öne çıktığını söyleyerek üyeleri için konuyla ilgili seminerler organize ettiklerini ifade etti. İsveç temsilcisi Bogic de benzer çalışmalar yaptıklarını ve pandeminin küresel tedarik zincirlerini yakından etkilediği söyledi. Bu süreçte Avrupalı üreticilerin bazı siparişleri tekrar AB içerisinden tedarik etmeye başladığını bildirdi. ABD’li Lizeth Medina ise bu süreçte online sektörel eğitim platformlarının daha aktif hale geldiğini belirterek; kendisinin de destek verdiği çalışmalar doğrultusunda sektörün gençlere tanıtılmasına yönelik sanal söyleşiler düzenlediklerini ve kısa eğitimler verdiklerini belirtti.

Konuşmacılar, gençlerin sektöre kazandırılmasına yönelik paylaşımlarında dijital teknolojilerin ve döküm işletmelerinin dijitalleşmesinin önemine dikkat çekti. Sektörün dijitalleşmesiyle birlikte gençlerin daha çok ilgisini çekeceği ve tüm dünyada etkisi giderek daha fazla hissedilen sürdürülebilir üretim ve yeşil dönüşüm temalarının tanıtımlara yansıtılmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı. Metal döküm sektörünün döngüsel ekonominin ve sürdürülebilirliğin doğal bir paydaşı olduğunun öne çıkarılmasının büyük fayda sağlayacağı ifade edildi.

İsveç temsilcisi Diana Bogic, yeni dönem çalışma projeksiyonlarını “İleri Teknoloji Ürünler - Akıllı Döküm Teknolojileri - Sürdürülebilirlik” ekseninde hazırladıklarını açıklayarak üniversitelerle birlikte hazırladıkları özel döküm eğitimi programlarının büyük ilgi çektiğine değindi. İsveç metal döküm sektörünün karbon ayak izinin oldukça düşük olduğunu belirten Bogic yeni dönemde ayrıca sosyal medya platformlarına da yoğunlaşacaklarını ve düşük karbon ayak izlerinin tanıtım çalışmalarının önemli bir bileşeni olacağını söyledi.

Diğer konuşmacılar da sosyal medya ve dijital görünürlüğün önemine dikkat çekerek, metal döküm sektörünün taşıdığı büyük potansiyelin toplumun tüm kesimlerine daha iyi tanıtılması için yapılabilecek birçok çalışma olduğunu söyledi. Gençlerin sektöre kazandırılmasına yönelik olarak ise dökümü onlara kendi dillerinde anlatabilmenin fayda sağlayacağına inandıklarını belirttiler.

Son bölümde ise dinleyicilerle birlikte kısa bir soru cevap bölümü gerçekleştirildi ve etkinlik sona erdi.

Webinarı tekrarını izlemek için tıklayınız.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

202

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı