WFO Üye Ülke Toplantısı Gerçekleşti

13 Temmuz Salı günü çevrimiçi gerçekleşen Dünya Dökümcüler Birliği WFO (World Foundry Organization) Olağan Üye Toplantısı üye ülke derneklerinin temsilcilerinin katılımıyla yaklaşık 2 saat sürdü.

Derneğimizi temsilen Genel Sekreter Serter Koray Hatipoğlu ve İş Geliştirme Uzmanı Tunçağ Cihangir Şen'in katıldığı toplantı; üye ülke temsilcilerinin Covid-19 salgın sürecine ve metal döküm sanayilerinin 2020 - 2021 ilk yarı yıl performanslarına dair değerlendirmeleriyle başladı.

Normalleşme ve aşılama süreçlerine dair izlenimler de paylaşılarak dünya genelinde salgının tam anlamıyla kontrol altına alınmasının bir miktar daha süre alacağı ifade edildi.

Güçlü toparlanma verileri tüm temsilciler tarafından dile getirilerek bazı Üye Dernekler iş seviyelerinin 2019 seviyelerine eşit olmasa da pozitif bir trend yakaladığını bildirdi. Hammadde fiyatlarında devam eden artışlar, nitelikli iş gücü ihtiyaçları, otomasyona yatırım, nakliye zorlukları ve jeopolitik etkiler sanal toplantıda Üye Dernekler tarafından en çok üzerinde konuşulan konuların başında geldi.

Akabinde WFO'nun dünyanın dört bir yanındaki üye ülkelerinden teknik uzmanların katılım sağladığı Çalışma Gruplarının mevcut çalışmalarıyla ilgili güncellemeler ve yaklaşan webinar serileri hakkında bilgi verildi.

WFO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve TÜDÖKSAD’ın aktif olarak katıldığı “Derneklerin Yönetimi Hakkında İyi Uygulamaların ve Tecrübelerin Paylaşımı” ile “Kullanılmış Döküm Kumlarının Değerlendirilmesi ve İyi Uygulamaların Paylaşımı” çalışma gruplarının projelerine dikkat çekilerek önümüzdeki dönemde etkinliklerin daha da yoğunlaşacağı ve çeşitli seminerler düzenleneceği ifade edildi. Ek olarak ilerleyen dönemde “Medya İşbirlikleri ve Sosyal Medya” temalı yeni bir çalışma grubu oluşturulacağı vurgulandı.

Ayrıca, WFO’nun yenilenen web sayfası ve eklenen özellikler hakkında Sekretarya Ekibi tarafından bir paylaşım gerçekleştirildi.

Sonraki gündem maddesinde WFO bünyesinde önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesi planlanan; WFO World Foundry Summit (9-10 Mayıs 2022, New York A.B.D.) ve 74. Dünya Döküm Kongresi (16-20 Ekim 2022, Busan Güney Kore) etkinliklerine dair hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğü paylaşıldı.

Ülkemizin bu yıl ev sahibi yapması planlanan ancak salgın süreci dolayısıyla ertelenen WFO Technical Forum etkinliğine dair WFO ile TÜDÖKSAD arasında görüşmelerin devam ettiği ve ilerleyen günlerde yeni tarihin ve etkinlik takviminin açıklanacağı ifade edildi.

WFO etkinlikleri haricinde dünya genelindeki ticaret fuarlarına dair gelişmeler de paylaşılarak bu yıl döküm sanayini ilgilendiren birçok fuarın ertelendiği yada iptal edildiği, Ankiros / Annofer / Turkcast fuarlarının ise 6 - 8 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşeceği konuşuldu.

TÜDÖKSAD Genel Sekreteri Serter Koray Hatipoğlu söz alarak bu doğrultuda hazırlıkların tam gaz devam ettiğini ve TÜDÖKSAD tarafından eş zamanlı düzenlenecek 11. Uluslararası Döküm Kongresi hazırlıklarının da devam ettiğini vurguladı.

Yakın geçmişte aktive edilen sosyal medya hesapları ve birliğin görünürlüğüne dair hayata geçirilen yeni çalışmalar neticesinde etkileşimleri ve birliğin üyelerine sağladığı katma değeri ifade eden istatistikler paylaşıldı.

Sonrasında güncel faaliyetler, gelecek dönem planlaması ve 2021 Genel Kurul'a dair fikirler masaya yatırıldı. Genel Kurul toplantısının büyük bir ihtimalle çevrimiçi gerçekleşeceği ancak hibrit yapıda düzenlenmesine dair önerilerin değerlendirileceği belirtildi.

Üye ülke temsilcilerinin son yorumları alınarak bu yıl düzenlenecek Genel Kurul toplantısında görüşmek üzere toplantı sona erdirildi.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.
CHROMAFOR (Erasmus+ KA202 Projesi)
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

175

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı