Yeşil Mutabakat İçin Sektörel Yol Haritaları Belirlendi

Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat düzenlemeleri içinde yer alacak Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) kapsamında uygulayacağı karbon vergilerine karşı oluşturulan “Türkiye Sektörel Düşük Karbonlu Yol Haritaları” programının tanıtımı bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımı ile Bilişim Vadisinde düzenlendi.

Derneğimiz adına etkinliğe Genel Sekreterimiz Tunçağ Cihangir Şen katıldı.

Programda konuşan Bakan Kacır, konuşmasında Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olduğunu hatırlatırken, SKDM’den etkilenecek Alüminyum, Çelik, Gübre ve Çimento sektörlerinin Türkiye’nin birlik ülkeleri ile olan ticaretinde %13’lük pay sahibi olduğunun altını çizdi.

Kacır bu dört sektörün her biri için düşük karbonlu yol haritalarının Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın desteği ve ilgili paydaşlarla birlikte hazırlandığını ifade ederken, bu sektörler için Türkiye’nin 2053 karbon nötr hedefi kapsamında azaltım hedeflerinin belirlendiği bilgisini verdi.

Hazırlanan yol haritalarına göre Türkiye 2053 yılında Alüminyum sektöründe %75, Çelik sektöründe %99, Çimento sektöründe %93 ve Gübre sektöründe %100’lük azaltım hedefliyor.

Bakan Kacır konuşmasında bu sektörlerin üretim zincirlerinin ilk aşamalarında lokomotif sektörlere temel girdi sağladıklarının altını çizerken, sınırda karbon düzenleme mekanizmasının başta sanayi sektörü olmak üzere her alanda, hem zorluklar hem de fırsatlar sunduğunu, bu yol haritalarının da yeşil dönüşümü hızla gerçekleştirmek için hangi teknolojilere odaklanılması gerektiği sorularına cevap vereceğini ifade etti.

Bakan Fatih Kacır konuşmasında bugüne kadar TÜBİTAK tarafından yeşil dönüşüm ve iklim değişikliği alanında 2.918 proje ve 2.754 kişiye 14,9 milyar lira destek sağlandığını, yeşil büyümeye hizmet eden öncelikli Ar-Ge ve yenilik konularında 237 teknoloji girişiminin kurulmasını sağlandığını ve kurum aracılığı ile Yeşil Mutabakat’a uyum kapsamındaki Ar-GE ve yenilik konuları ile doğrudan ilişkili projeleri öncelikli olarak desteklemeyi sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.

 

(Kaynak: YeşilEkonomi)

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

194

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı