Yıldırım Avcı: “Müşterilerimize Sadece İş Ortağı Değil, Çözüm Ortağı Oluyoruz”

Metal Dünyası Kuruluşunun 50. Yılını Kutlayan Meta-Mak Firmasının Genel Müdürü Yıldırım Avcı ile Türk sanayisinin değerlendirmesi yaptı.

-Sayın Yıldırım Bey bize kendinizi anlatır mısınız?

Ankara doğumluyum. İlk, orta ve liseyi Ankara’da bitirdim. Üniversitede ilk ODTÜ Metalurji bölümüne girdim ve daha sonra da İTÜ Metalurji bölümüne geçiş yaptım. 1985 yılında satış mühendisi olarak başladığım Meta-Mak firmasında, 2013 yılından beri yönetici olarak bulunmaktayım. Bundan önce kısa süreler de Kotekna ve Ekinciler firmalarında çalıştım.

Meta-Mak firmasında olmaktan dolayı mutluyum, klasik bir cümle olacak ama işimi severek yapıyorum. İşim gereği sık seyahat ediyorum ama bu beni rahatsız etmiyor. Çünkü seyahat etmeyi seviyorum. Hayattan keyif almasını bilen biriyim. Küçük şeyler bile beni mutlu edebilir.

-Uzun yıllar Türk metalurji sektöründe hizmet veren birisi olarak, firmanızın oluşumu ve gelişimi ile ilgili bize bilgi verir misiniz?

Meta-Mak, 1973 yılında Sayın Erguvan Tezel tarafından büyük emek, gayret, azim, kararlılık ve özveri ile kurulmuştur. En temel amaçlardan biri, yatırımlarda en yüksek verimliliği sağlayabilmek için dünya markalarını üreticilerle buluşturmak olmuştur. 50 yıl süresince sektörün gerekliliğine göre çeşitlenip, hedef odağımıza müşteri memnuniyetini koyduk. Bugün Meta-Mak, üstün kalite anlayışı ile teknolojik yenilikleri takip eden, müşterilerine, çalışanlarına, topluma ve çevreye karşı duyarlı, güvenilir bir hizmet firmasıdır.

-Türk sanayisinde 50. Yılını kutlamak nasıl bir duygu. Anılarınızdan birkaç değişik olay paylaşır mısınız?

50 yılın büyük bir kısmında Meta-Mak firmasını kuran Erguvan Hanım ile çalıştım, kendisinden sadece iş anlamında değil, hayata dair, sosyal, kültürel çok şey öğrendim. Çalıştığımız firmalar ve temsilcisi olduğumuz firmalar ile ilginç anılar yaşadım. Bu anılarımdan biri, Ankara’da bir dökümhanede havada sertleşen reçine denemesi yaptım. Döküm parçalarının yüzeyi çok güzel çıktı. Ben olumlu bir geri dönüş beklerken, dökümhane sahibi döküm parçalarını görünce, “hemen bunları yok edin, ocakta eritin, müşteri görmesin, yoksa hep böyle ister, ben ithal ve pahalı reçine alamam” dedi. Ne umduk ne bulduk olmuştum.

İkinci bir anım da Konya’da bir firmaya ergitme ocağı teklifi vermiştim. Müşteri ile görüşüyordum. Müşterim sürekli fiyatın yüksekliğinden bahsedip indirim istiyordu. Ben de fiyatı unutmuştum, bu yüzden fiyatı görmek için teklifi kendisinden istedim. Teklifte fiyat kısmı boştu, unutulmuştu. Müşteriye gülerek fiyat yok dedim. O da yanıt olarak, “olsaydı pahalı olacaktı” dedi, sonunda iş olumlu sonuçlandı.

Son bir anımı da paylaşmak isterim. Sarbak firmasında 3 adet spektrometre satışı için toprağı bol olsun Andon Bey ile görüşüyordum. Teknik görüşmeler tamamlanınca sıra fiyat pazarlığına geldi. Andon Bey bir fiyat söyledi ve kabul etmen için 60 saniyen var dedi ve kronometreyi çalıştırdı. Fiyat makul idi ve kabul ettim. Benim yaşadığım en hızlı pazarlık süreciydi.

-Meta-Mak olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Meta-Mak olarak Döküm, Demir-Çelik, Demir Dışı ve Tahribatsız Muayene sektörlerine makine, yedek parça ve mühendislik hizmetleri vermekteyiz.

-Temsil ettiğiniz markalar hakkında bilgi verir misiniz.Yeni projeniz var mı?

Dünya’nın önde gelen sektör üreticileri ile birlikte çalışmaktayız. 11 ülkeden 40’a yakın temsil ettiğimiz firma ve tedarikçi ile müşterilerimize çözüm sunuyoruz. Kalıplama hatları, metal analiz spektrometreleri, sarsak, şarj arabaları, vakum ergitme ve ısıl işlem fırınları, toz tutma ve filtre sistemleri, alüminyum dikey toz boya hatları, alüminyum eloksal tesisleri, ultrasonik test sistemleri, x-ray sistemleri gibi daha birçok ürün ve hizmetimiz bulunmaktadır.

Komple çözümler sunmak, en iyi hizmeti sağlamak, sürdürülebilir üretim için üretim aşamasında oluşabilecek her türlü atık oluşumunu engellemeye çalışırken aynı zamanda kaynakların verimliliğini arttırmak ve yapay zeka teknolojisi sayesinde üretim kalitesini en az kusur ile en yüksek seviyeye çıkarmak adına, çözüm projelerimiz mevcut ve olmaya da devam edecek.

-Firmanızı sektördeki rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir?

Öncelikle, yarım asırdır yenilikçi düşünce, ileri teknoloji, çevre bilinci ve dürüst iş ahlakı ile birlikte hareket etmekteyiz. Hep daha iyiyi arayıp müşterilerimize en verim sağlayacakları noktalarda destek oluyoruz. Uluslararası ortaklarımızın en iyisi olmasına özen gösteriyoruz. Her müşterimizin ihtiyacını ve talebini anlıyoruz, analiz ediyoruz ve çözüm buluyoruz. Hizmet sonrası yedek parça ve teknik servis hizmeti ile sürdürülebilirliği sağlıyoruz. En önemlisi müşterilerimize sadece iş ortağı değil, çözüm ortağı oluyoruz. 

-Hizmet ettiğiniz Türk Metalurji sektörünü değerlendirir misiniz?

Geçmişten günümüze baktığımız zaman, Türk Metalurji sektörü zaman içerisinde kendini çok ileriye taşımış bir sektördür. Bugün, Dünya’nın ileri gelen teknolojilerini takip eden, bu konuda araştırma ve geliştirme yapan, yüksek kalite ve verimlilik sağlayan yapay zeka teknolojisini destekleyen, konulara hakim, regülasyona ayak uyduran bir yapıya sahiptir. Son yıllarda kendine ciddi yatırımlar yapan Türk Metalurji sektörü, kapasitesini arttırmaya devam etmektedir. Dünya standartlarındaki teknolojisi ile üretimde kalitesini günbegün yükselten sektörün dünyada daha üst sıralarda yer alacağı kanaatindeyiz. Sektörümüz Türkiye’deki yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerden bağımsız olarak büyümeye devam ediyor.

-Uluslararası arenada Türk döküm sektörünün yeri nerede sizce nerede olmalıdır?

Türk Döküm sektörü gerek üretim miktarı, gerekse kalite olarak hak ettiği konuma hızla gelmektedir. Temsilcisi olduğumuz firmalar ve dünya döküm sektörü de bu gelişmeyi yakından takip ediyor. Son yıllarda yapılan ileri teknoloji içeren yatırımlar ile sektörümüzün daha başarılı olacağına inanıyorum.

 

(Kaynak: Metal Dünyası)

 
 
 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

199

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı