CAEF Hammadde Endeksinin Güncellenmesine Yönelik Çalışmalar Başladı

Hammadde fiyatlarında son dönemde yaşanan olağanüstü artışları 2020 Aralık ayındaki Avrupa Dökümcüler Birliği (CAEF) İdari Komite toplantısında dile getirmiş ve söz konusu artışların CAEF endeksine yansımaması sebebiyle döküm sanayicileri için zorlayıcı koşulların oluştuğunu ifade etmiştik. Ayrıca, endeksin gözden geçirilmesi ve daha güncel şekilde yayınlanması talebinde bulunmuştuk.

(*İlgili Haber: https://tudoksad.org.tr/hammadde-fiyatlarindaki-artislari-avrupa-dokumculer-birligine-tasidik)

(*Ayrıca, TÜDÖKSAD olarak 2020 Aralık ayında hammadde fiyatlarında yaşanan söz konusu artışları daha net yansıtabilmek amacıyla TÜDÖKSAD endeksini 15 gün aralıkla iki kez yayınlamıştık. Takip eden dönemde ise hammadde endeksimizi güncelleyerek aylık ortalama kur tablolarıyla birlikte geriye dönük şekilde USD ve EUR bazında sunmaya ve sadece ortalama fiyatlara yer vermeye başlamıştık.)

Konu CAEF İdari Kurul toplantısında ele alındıktan sonra bir çalışma grubu kurulmasına karar verilmiş ve hızlıca çalışmalara başlanması kararlaştırılmıştı.

Avrupa Dökümcüler Birliği bünyesinde bu doğrultuda oluşturulan Hammadde & İstatistik Çalışma Grubunun ilk toplantısı 7 Haziran Pazartesi online olarak gerçekleştirildi.

Toplantıya İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Portekiz ve İspanya ülke temsilcilerinin yanı sıra Derneğimizi temsilen İş Geliştirme Uzmanı Tunçağ C. Şen katılım sağladı.

Farklı ülkelerin metal döküm sektörlerini temsil eden kuruluşların ulusal bazda hazırlayıp yayınladıkları hammadde istatistiklerine dair bilgi ve deneyimlerini bir araya getirmek amacıyla kurulan Çalışma Grubu, ilk etapta CAEF bünyesinde aylık olarak yayınlanan endeksin yeniden ele alınması ve daha güncel bir konuma getirilmesine dair önerileri masaya yatırdı.

Toplantı başlangıcında ülke temsilcileri kısaca kendilerini tanıttı ve ülkeler bazında metal döküm sektörlerinin özellikle son 6 – 7 aylık dönemde hammadde fiyatlarında karşılaştığı olağanüstü artışlara değinildi.

Ulusal derneklerin bu konuda yaptıkları çalışmaların çok önemli olduğuna, özellikle söz konusu anormal artışların çok hızlı gerçekleşmesi neticesinde döküm sanayicilerinin müşterilerine maliyetlerini doğru yansıtabilmesinin kritik olduğuna vurgu yapıldı.

Daha güncel bir CAEF hammadde indeksi ve daha yoğun tanıtım çalışmalarıyla birlikte hem dökümcüler hem de döküm alıcıları için daha kapsayıcı bir zemin oluşturmanın ve bu kapsamın Avrupa Birliği içerisinde giderek genişlemesinin endüstrimiz için kritik olduğu belirtildi.

Fikir alış verişi bölümünde, CAEF bünyesinde yapılacak gözden geçirme çalışmaları için nasıl bir yöntem izleneceğine karar verilerek ülke temsilcilerinin görüş ve önerileri kayda alındı.

TÜDÖKSAD adına toplantıya katılan İş Geliştirme Uzmanımız Tunçağ C. Şen, CAEF Endeksinin güncellenmesi ve sonrasında yapılacak raporlamalarda TÜDÖKSAD olarak katkı sağlamaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Yürütülecek tanıtım çalışmalarıyla sektörün daha da güçlü bir şekilde temsil edileceğine ve rekabet gücüne katkı sağlanacağına duyulan inanç vurgulanarak toplantı sona erdi.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.
TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

176

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı