AYD İhracatta Konya’nın Lideri Oldu

Dünya’nın, sektöründe en büyük üretim tesislerine sahip Konya merkezli AYD Otomotiv Endüstri, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İhracatın Şampiyonları Listesi’nde 110. sırada yer aldı.

Direksiyon ve süspansiyon sistemleri üretiminde Türkiye’nin lideri olan AYD Otomotiv Endüstri, TİM tarafından açıklanan İhracatın Şampiyonları Listesi’nde geçen yıla göre 11 sıra yükselerek 110. Sırada yer aldı. 235 milyon dolar ihracat yapan AYD, sektörel sıralamada da 19. sıraya yükseldi. AYD, Konya’nın da en fazla ihracat yapan firması oldu.

İhracat rakamları ile ilgili firmadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sektörümüzde yatırım, istihdam ve üretimdeki yükselişimiz ihracatımızda da devam ediyor. Konya’daki üretim tesislerimizde ürettiğimiz milyonlarca parçayı 100’ün üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. 2023 yılında 235 milyon dolar ihracat yaparak şehrimizin ihracat lideri olduk. Firmamız Türkiye’nin de en fazla ihracat yapan 110. Firması oldu. Otomotiv sektöründe de 19. Sıradayız. 5000 kişilik AYD ailesi olarak bu gurur hepimizin. Daha fazla üretmeye ve ihraç etmeye devam edeceğiz.”

 

(Kaynak:NBE)

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

202

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı