EKU Fren, 100 Ülkeye İhracat Yapıyor

Eku Fren Genel Müdür'ü Doğukan Dudaroğlu tarafından yapılan açıklamada, EKU'nun 2021'de başlayan ve 2022'de devam eden lojistik süreçleri ve stok yönetimi konusundaki gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Doğukan Dudaroğlu, hedeflerinin 6 kıtaya ürün yollamak olduğunu söyledi.

Otomotiv tedarik sanayisinde ihracat yapan en büyük 50 firma arasına giren TÜDÖKSAD Üyesi EKU Fren ve Döküm, 2022’de ürünlerini 100’den fazla ülkeye yolladı. EKU Fren ve Döküm, özellikle hedef pazar olarak gördüğü Avrupa ile ABD’de yüzde 40’a yakın büyüme gerçekleştirdi. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre sektörde ihracat yapan 7 binden fazla firma arasında ilk 50’ye girdiklerini söyleyen EKU Fren ve Döküm Genel Müdürü Doğukan Dudaroğlu, “2022 İhracat Başarı Ödülleri’nde ‘Gümüş İhracatçı’ ödülü aldık. Hedefimiz 6 kıtaya ürün yollamak” dedi.

2023’te yeni depo yatırımları yapacak

Yeni yatırımlar ile Avrupa’nın en büyük kapasiteli dökümhanesi olacaklarını söyleyen Doğukan Dudaroğlu, 2023’te bu yatırımları tüm kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti. Dudaroğlu, Avrupa’nın ağır vasıta araç parça tedarikinde öne çıktıklarını söyleyerek, kıtadaki en büyük dökümhanelerden biri olduklarını ifade etti. 2021 sonunda başlayan ve 2022’de devam eden deniz taşımacılığındaki sorunların birçok firmayı zor durumda bıraktığını söyleyen Dudaroğlu, “Bu durum bizi yüksek miktarlı stoklar ile baş başa bıraktı.

Biz de hem yedek parçada artan üretim hacmimizi ve sevkiyatlarımızı dengelemek hem de optimum şekilde en son teknolojiyi kullanarak lojistikte dijitalleşmek için 2 bin 600 metrekarelik depolama alanında dikey ağır yük taşıma sistemi projemizi tamamladık” şeklinde konuştu. Türkiye’de dökümhanesi çevre ödülü alan nadir firmalardan bir tanesi olduklarını ifade eden Dudaroğlu, ‘Tozsuz EKU’ sloganı ile hareket ettiklerinin altını çizdi ve şunları söyledi: “Çoğu dökümhanenin ilgilenmediği toz emisyonunu yok etmek önceliklerimiz arasında yer alıyor. Hedefimiz toz emisyonunu sıfıra indirmek.”

 

(Kaynak: Nasıl Bir Ekonomi)

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
4.1 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

9

Türkiye'nin Dünya Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

197

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı