LME Yeni Yaptırımlara Yanıt Olarak Rusya Menşeli Metallere Yasak Getiriyor

Londra Metal Borsası (LME) önemli bir adım atarak, ABD ve Birleşik Krallık'ın yeni yaptırımlarıyla uyumlu olacak şekilde, 13 Nisan 2024 ve sonrasında üretilen Rusya menşeli metallere yasak getirdi.

Yaptırım Detayları

ABD Hazine Bakanlığı ve İngiltere hükümeti Rusal ve Nornickel gibi büyük Rus metal üreticilerini özel olarak hedef aldı. Cuma günü açıklanan bu yaptırımlar 147 yıllık LME ve Chicago Ticaret Borsası'nın (CME) Rusya menşeli yeni alüminyum, bakır ve nikel üretimlerini kabul etmesini yasaklıyor. Ancak 13 Nisan'dan önce üretilen Rus metalleri belirli koşullar altında LME sistemine girmeye devam edebilecek. LME'ye göre, "13 Nisan 2024 tarihinde veya sonrasında, bu tarihten önce üretilen metal için çıkarılan Rus metal varantları, İngiltere dışındaki bir müşteri için olmadığı sürece, İngiltere üyelerinin ve müşterilerinin ilgili metali iptal etmesini veya geri çekmesini engelleyen kısıtlamalara tabidir."

CME de yeni yaptırımları kabul ederek, piyasaları üzerindeki etkisini gözden geçirdiğini ve buna göre güncelleme yapacağını belirtti. CME, politikasıyla tutarlı olarak, envanterlerindeki metallerin belirli kökenlerini veya markalarını açıklamamakta.

Piyasa Etkisi ve Tepkiler

Bu yaptırımların kapsamlı niteliğine rağmen, uzmanlar ticaret yeniden başladığında potansiyel olarak sessiz bir fiyat tepkisi bekliyor. ABD'nin Rusal'a uyguladığı yaptırımların ardından Nisan 2018'de yaşanan keskin fiyat artışlarıyla karşılaştırma yapıldığında, geçen yıl çeşitli endüstriler için yaklaşık 500.000 metrik ton alüminyum ithal eden Avrupa Birliği'nin eylemlerine bağlı olarak benzer bir etkinin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Mart ayı itibariyle, Rus metalleri LME stoklarının önemli bir bölümünü oluşturuyor: alüminyumun %91'i, bakırın %62'si ve nikelin %36'sı. Rus metallerine olan yüksek bağımlılık, özellikle Ukrayna'daki çatışmanın başlamasından bu yana Batılı üreticiler ve tüketiciler arasında bir tartışma konusu olmakta.

Birleşik Krallık, Aralık ayında Rusya'dan baz metal ithalatını yasaklayarak LME'nin eylemlerinin ötesinde adımlar atmıştı ve bu yasağı uluslararası ortaklarla koordinasyon halinde yan hizmetleri de kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyor. Bu daha geniş kapsamlı yaklaşım, olası kısa vadeli aksaklıklara rağmen Rus metallerinin piyasadaki varlığını önemli ölçüde azaltmayı amaçlıyor.

İngiliz yetkililer, yaptırımların yeni Rus metallerinin LME gibi borsalarda işlem görmesini engellerken, şirketler arasındaki ikili sözleşmeleri engellemediğini kaydetti. Dolayısıyla, Rus metalleri borsa dışı işlemlerde indirimli olarak dolaşmaya devam edebilir, bu da arzı doğrudan kısıtlamaz ancak fiyatlandırma ve bulunabilirlik dinamiklerini etkileme potansiyeline sahip.

İleriye Bakış

Metal ticareti camiası ve uluslararası düzenleyiciler olası piyasa aksaklıklarını azaltmak için durumu yakından takip ediyor. Bu yaptırımların piyasa istikrarını korurken jeopolitik hedeflere ulaşmadaki etkinliği ve Avrupa Birliği ve diğer küresel kuruluşlar tarafından daha fazla düzenleyici eylemde bulunma potansiyeli görülmeye devam ediyor. Bu son gelişme, finans ve emtia piyasalarının küresel diplomasi ve çatışma çözümündeki artan rolünün açık bir göstergesi niteliğinde.

 

Kaynak:Reuters

 
TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

199

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı