Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Silvan Sanayi'yi Ziyaret Etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 22 Temmuz Çarşamba günü Kocaeli'nin Dilovası ilçesindeki İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Gençleri sanayi sektörüne yönlendirmeyi, bu alanda yetiştirmeyi de son derece önemsiyoruz. Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi ile yılda 2 bin kişiye uygulamalı eğitimler verilecek." dedi.

Dijitalleşen dünyada, yüksek teknoloji ve katma değer üreten öncü Türkiye için, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi doğrultusunda çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı. “Yüksek Teknoloji ve İnovasyon”, “Dijital Dönüşüm ve Sanayi Hamlesi”, “Girişimcilik”, “Beşerî Sermaye” ve “Altyapı” olmak üzere 5 ana bileşenden oluşan strateji doğrultusunda, sanayi ve teknoloji alanlarında 2023 hedeflerine ulaşılacağını belirtti.

"Bununla beraber, önceki gün KOBİGEL kapsamında 'İmalat Sanayinde Dijitalleşme'nin yeni çağrısını ilan ettik. Hem dijital teknolojileri geliştiren hem de bu teknolojileri kullanan işletmelerin sayıca çoğalmasını istiyoruz. Program kapsamında KOBİ'lere 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri ve artırılmış gerçeklik gibi alanlarda başvuruları kabul edeceğiz. Çağrımız 17 Eylül'e kadar açık. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor, sonuçları da kasım ayı sonuna doğru açıklamayı planlıyoruz."
Varank, küresel rekabette vazgeçilmez bir oyuncu olmanın yolunun inovasyona yatırım yapmaktan geçtiğini, buradan hareketle ülkenin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üslerini oluşturmaya devam ettiklerini belirtti.

Bakan Varank’dan Üyemiz Silvan Sanayi’ye Ziyaret

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programının ana bileşenlerinden "Ulaşım Araçları" alanında Yüksek Hızlı Tren projelerinin en önemli noktalardan biri olduğu biliniyor. Yatırımlar kapsamında yerli ve milli teknoloji ürünleri büyük önem taşıyor ve Organize Sanayi Bölgeleri yönetimlerinin de desteğiyle detaylı incelemeler yapılarak yerli tedarikçi veritabanları oluşturuluyor.

Dünyanın önde gelen demiryolu kuruluşlarının çözüm partneri ve tedarikçisi üyemiz Silvan Sanayi tesisinin derin tecrübe ve proses birikimi doğrultusunda projelerde ismi ön plana çıkıyordu.

Sayın Varank İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Temel Atma Töreni sonrasında Derneğimiz üyesi Silvan Sanayi kuruluşunun İMES'te yer alan yeni dökümhanesini ziyaret etti. Alman devi Knorr-Bremse'nin dünyadaki en büyük tedarikçisi Silvan Sanayi'nin son teknoloji üretim tesisinde hızlı trenlerin fren sistemleri ve diskleri üretimi hakkında bilgi aldı.

Silvan Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Demir Mollaoğlu, Silvan Sanayi Teknik Müdürü ve TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Mehmet Özalp ve ekibinin ağırladığı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tesiste incelemelerde bulundu. Varank ayrıca yüksek katma değerleri fren disklerinin tamamlama işlemlerinin yapıldığı birimde çalışanlarla sohbet ederek bir döküm parçasının taşlama sürecini de yakından izledi ve çalışanlarla hatıra fotoğrafı çekildi.

"Silvan Sanayi AŞ, kg başına 40 cent'lik hammaddeyi alıyor, 7 $'lık ürüne dönüştürüyor ve 40'ın üzerinde ülkeye ihraç ediyor. İşte katma değer!" şeklindeki ifadesiyle Türk Metal Döküm Sektörünün ülkemize sağladığı döviz girdisine işaret etti ve ziyaretini sonlandırarak ekibiyle tesisten ayrıldı.

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.