TÜDÖKSAD Üyelerinden Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hülya Gedik’in Röportajı

ÇALIŞAN KADININ MUTLULUĞU BULAŞICI !

İşgücüne katılım gösteren, çalışan kadının özgüveninin arttığına inanan Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, “Mutluluğun bulaşıcı olduğuna inanırım” diyor.

Binyaprak, ezber bozan kadınların buluştuğu bir kız kardeşlik networkü... Sizi bu hafta yolumuzun kesiştiği bir başka kadınla tanıştırmak istiyoruz. Hülya Gedik. Kaynak ve döküm sanayiinde Türkiye’de tek tepe kadın yönetici... Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı... Hülya Gedik aynı zamanda 2010 yılında kurulmuş olan Gedik Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı. Üniversite bünyesindeki Meslek Yüksek Okulu da sektöre eleman yetiştiriyor. Sanayide, özellikle metal sektöründe mavi yakalı kadının 2014 yılına kadar olmadığını her konuşmasında vurgulayan Hülya Gedik, bu sektördeki geleneksel yapıyı bozan, sanayiye gönül vermiş bir lider. Bir ezber bozan.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben sanayici bir babanın ve Türkiye’nin ilk kaynak mühendislerinden Halil Gedik’in kızıyım. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldum, akabinde İşletme İktisadında Uluslararası Yönetim mastırı yaptım. Kısa bir süre kendi kurumlarımız dışında farklı kurumlarda çalıştıktan sonra aile şirketlerimizin farklı firmalarında görev aldım. Grup şirketlerini büyütmek için ekibimiz ile birlikte ortak aklımız ile şirketlerimizi yönetiyoruz.

Hedef dünya olmalı

Sizi lider ya da kişi olarak değiştiren, olgunlaştıran, buymuş dedirten bir başarısızlık anınız var mı? Paylaşabilir misiniz?

İş yaşamında beni olgunlaştıran deneyimlerimin başında, çok yakın çalıştığım kişilerin şahsi menfaatleri söz konusu olduğunda, saygının bir anda eridiğini ve farklı bir kişiliğe büründüklerini görmek olmuştur. Başarısızlık anlamında örnek ise çalışanlarımıza zor zamanlarında yanında olurken, bunların değersizleştirilmesi ve unutulması diyebilirim.

Yönetim kurulu başkanı olmak ve yönetim kurulu başkanı olan bir kadın olmak hakkında yanlış bilinen doğrular nelerdir?

Kadın yöneticilerin karar vermede erkek yöneticilere göre tedirgin olduğu, yeterli cesareti gösteremedikleri sanılır, oysa kadın yönetici gerektiğinde gayet cesur kararlar alabilir.

Sektörünüze girecek bir girişimci ve yeni mezuna önerileriniz nelerdir?

Sadece yerli pazarı düşünmeyip, tüm dünya pazarlarını hedefleyerek işe başlamalarıdır.

2030 senesinde müşteriniz kim olacak, sektörünüz nasıl değişecek?

Gelecek müşterilerimiz metal işleri ile uğraşanlar olacak. Sektörümüz robot ve otomasyon sistemlerinin ihtiyaçları doğrultusunda değişim gösterecektir.

Haftada 6 gün iş

Bir gününüz nasıl geçiyor? Gün kaçta başlıyor, kaçta bitiriyorsunuz işi?

Hafta içi ve hafta sonu saat 6.30’da kalkarım. Pazar hariç her gün işe giderim. Pazar sabahları uzun yürüyüşler yaparım. İş sonrası yeni girişimimiz olan Healin Restoran’da iş dünyasından misafirler ile yemek yer, en geç saat 23.00’te bir sonraki güne dinç olarak hazır olabilmek için yatarım.

- Çocuklarınıza ne kadar vakit ayırıyorsunuz?

İki kızım var biri 24, diğeri 21 yaşlarında. Hala ikisi de yurtdışında okumaktalar. Her gün iletişim halindeyiz. İstanbul’da oldukları sürede zarfında ise birlikte daha yoğun zaman geçiririz.

Mutlu kadın, mutlu erkek, mutlu eş. İş hayatında başarılı olmak bir takım oyunu. Bu yoğunlukta eşimi ihmal ediyorum tasasında olanlara ne önerirsiniz?

İşgücüne katılım gösteren çalışan kadının kendine özgüveni artmaktadır. Aynı zamanda değer yaratma ve topluma katkı sunma konularında paydaş olmanın hazzı da kadını mutlu ediyor. Mutluluğun bulaşıcı olduğuna inanırım. 

Hayatınızın dönüm noktası ne idi?

Babamın vefatından sonra işlerin tümünü üstlenmem. Sorumluluğunu aldığım grubu büyütüp dünya firması yapma hayallerim var.

İşte sizi çıldırtmak için ne yapalım?

Şahsi menfaatlerini firma menfaatlerinin üstünde tutan kişiler benim tepkilerimi almaktadır.

Yeşil anahtar

Şu an bu işi yapmıyor olsaydınız ne yapıyor olurdunuz?

Çalışırken beni eğiten, katkısı olan ve de hareketli, seveceğim bir işi yapıyor olurdum. Aksi taktirde bu kadar uzun süre çalışmazdım.

İşte kilitlendiğinizi hissettiğinizde ne yaparsınız?

Holdingimizin yeşili bol, güzel, özel peyzaj tasarımlı bir bahçesi var. Ben de bu bahçede çıkar yürürüm, çalışanlarımız ile ayaküstü sohbet ederim. 

Hedeflerinizi nasıl koyarsınız? Şimdi, 1 yıl, 5 yıl, 10 yıl...

Şirket hedefleri gibi benim de kısa dönem, orta ve uzun dönem hedeflerim var. Hedeflerim iş odaklı olduğu kadar, kendime çocuklarım ile ilgili hedefler de koyarım.

‘Babam, kahramanımdı!’

- 15 dakika herkesi mutlu edecek bir mutfak tarifiniz var mı?

İşlenmiş şeker, un, tuzun kullanılmadığı tarifler ile yemekler yaparım.

- Şu an hangi kitabi okuyorsunuz? 

Yuval Noah Harari’nin 21. Yüzyıl için 21 Ders kitabını okuyorum. 

- Çantanızda olmazsa olmaz ne var?

Çantamda mutlaka bir kitap bulunur.

- Sabah çay mı, kahve mi?

Limonlu ılık su.

- Gizli kahramanız kim?

Benim kahramanım, gizli değil. Çocukluğumdan beri ‘babam’dı.

- 20 yaşına dönseydiniz neyi farklı yapardınız?

Daha girişken ve cesaretli olurdum. (milliyet)

 

 

TÜDÖKSAD, Dünya Dökümcüler Birliği ve Avrupa Dökümcüler Birliği Üyesidir.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

TÜDÖKSAD, CHROMAFOR (Erasmus+ KA202) projesinin bir ortağıdır.
TÜDÖKSAD, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformunun bir üyesidir
Rakamlarla TÜDÖKSAD
6.5 Milyar

Türkiye Döküm İhracatı (Euro)

2

Türkiye'nin Avrupa Döküm Üretim Sıralaması

1976

Kuruluş Tarihi

195

TÜDÖKSAD Üyelerinin Sayısı